Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda ruší armádu v Brdech. Místní to vítají

Rokycansko – Z vojenského újezdu by se měla stát chráněná krajinná oblast. Občané chtějí zachovat původní ráz prostoru.

6.1.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Vláda se shodla na zrušení vojenského újezdu Brdy a je nakloněná záměru, aby se Brdy staly chráněnou krajinnou oblastí (CHKO), o níž se peticemi zasazovaly obce tohoto regionu. Má dojít i ke zmenšení čtyř dalších újezdů. Podle ministra obrany Alexandra Vondry armáda tak velké plochy pro výcvik nepotřebuje. Vše je tedy slibně nastartované, záleží ovšem, jaký bude verdikt Parlamentu ČR.

Změna by mohla nastat v průběhu roku 2015, nejprve se totiž musí upravit zákon. Vondra zatím nevidí vojensko – strategický důvod, proč by armáda měla plochu Brd nadále držet. „Tento újezd jí byl zabíraný nejméně, bylo to tak čtyři, maximálně osm dnů do roka,“ konstatoval.

„Bylo by dobré, aby Brdy zůstaly chráněné. Jinak by podnikatelé území skoupili. Možná by to něco pozitivního i přineslo, ale nerada bych, aby se okolní krásná příroda zničila. Takhle se snad zachová,“ věří Bohumila Mrázková, obyvatelka Míšova. Nadměrným zvýšením ruchu
v oblasti by také nebyla nadšená.
Strašický starosta Jiří Hahner nakročení k obcemi vytouženému cíli vyhlášení Brd za CHKO vnímá velice pozitivně. „Takové opatření spolu s úpravou územního plánu by zabránilo neřízenému developerskému nájezdu na tuto lokalitu,“ míní.

Připomněl, že o žádosti na navrácení historického území obcí do hranic roku 1949, tedy než jim z něj vojenský újezd ukrojil, se stále jedná. Zdůraznil rovněž, že obcím nejde o majetkové, ale správní nároky. „Chceme, aby území zůstalo nadále v majetku státu, a preferujeme rovněž, aby v lokalitě i v budoucnu hospodařily Vojenské lesy. Jejich systém se nám zdá lepší než Lesů ČR. Při jednání
s ministerstvem obrany byl tento náš návrh akceptovaný,“ doplnil. „Vážím si také toho, že hejtman Plzeňského kraje zájmy brdských obcí podporuje,“ uzavřel.

Co se týče náhledu na zaměstnanost v regionu Hahner věří, že zrušení vojenského újezdu by na ni vliv mít nemělo. Příležitost k pracím
v lese by zůstala.
Trokavecký starosta Jan Neoral doufá, že pokud armáda Brdy vyklidí, vojenská základna v Jincích zůstane. „Naštěstí zatím rozhodnuto není. Vše musí ještě projít Parlamentem České republiky,“ konstatoval Neoral. „Pokud záměr projde, přeji si, aby vojsko v Jincích zůstalo. Zaměstnanost by tím byla zachovaná. Vždyť tu každý třetí pracuje v armádě,“ upozornil. „Důležité je, aby se z Brd stala CHKO. Krajina tak zůstane čistá a nevznikne tu zastavěná oblast, jako je tomu například v Krkonoších nebo na Šumavě. Snad tady nařídí stavební uzávěru,“ přál si závěrem starosta Neoral.

B. ŠOBEJSTALOVÁ, J. VANÍKOVÁ

6.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

V Mýtě byl opět vytvořen jediný okrsek pro téměř dvanáct set voličů. V místnosti tedy bylo zpravidla plno a zamířili sem na kontrolu i policisté.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

AC/DC Špejbls Helprs zamíří v sobotu večer do Volduch

Volduchy – Fanoušci legendární skupiny AC/DC se chystají zítra do kulturního domu ve Volduchách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení