Hasiči evidují méně zásahů

"Situace je dnes klidnější, máme zatím 18 výjezdů převážně k popadaným stromům," uvedl v úterý ráno mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že v pondělí evidovali přes 750 výjezdů. "Z toho asi jen 30 zásahů nesouviselo s počasím," dodal.

V deset hodin měli hasiči na kontě již 46 zásahů spojených s počasím. "Nejvíce je zasažena Plzeň i s venkovem, pak Klatovsko, Domažlicko a Rokycansko. Nejméně zasažené je Tachovsko. Jedná se nejčastěji o popadané stromy či poškozené střechy budov," informoval Poncar.

Počasí mělo na svědomí i pondělní nehodu nákladního auta v obci Nový Hamr na Domažlicku. Šestačtyřicetiletý řidič jel s vozem od Trhanova na Klenčí pod Čerchovem. "Při průjezdu mírnou levotočivou zatáčkou vjel na okraj vozovky, poté z komunikace sjel a narazil postupně do stromu, keřů a oplocení rodinného domu. Podle slov řidiče foukl mezi domy silný poryv větru, který vůz vytlačil ze silnice," informovala mluvčí policie Dagmar Brožová. Při nehodě se nikdo nezranil, dechová zkouška na přítomnost alkoholu byla u řidiče negativní. Škoda byla vyčíslena na 140 tisíc korun.

V Železné Rudě sčítají škody

Železná Ruda byla po řádění vichřice Sabine celé pondělí bez proudu, v úterý ráno už bylo vedení opraveno. "Elektřina už jde všude, jen z Brčálníku mám zprávy, že jsou menší problémy. Díky skvělému výkonu našich hasičů, hasičů z Hojsovy Stráže a výjezdovým jednotkám ČEZu se vše podařilo obnovit. Stále jsou v terénu všichni chlapi z technických služeb i hasiči a stále odklízejí následky. Nyní se dá říci, že už máme vše pod kontrolou," řekl v úterý ráno starosta Filip Smola.

Už také začínají sčítat škody, ale zatím se neodvažují říci jejich výši. "Na jednom rodinném domě odnesl vítr část střechy, na jednu garáž spadl strom, u naší hasičárny v Hojsově Stráži zdemoloval plechovou garáž, takže škody máme a stále sčítáme," uvedl starosta s tím, že velký problém působily stromy popadané na silnice, kdy největší byly mezi Hojsovou Stráží a Špičákem, kde popadly zhruba čtyři desítky stromů. 

Vichřice řádila i v Klatovech, kde například u kulturního domu padly dva smrky, jeden při pádu poškodil i lampu veřejného osvětlení. Jeden strom se vyvrátil i v zahradě mateřské školy v Máchově ulici.

Vlaky se rozjedou během dne

Železniční trať mezi Plzní a Klatovy byla v úterý ráno stále mimo provoz. Předpokládaný termín odstranění padlých stromů a dokončení potřebných oprav na přerušeném trakčním vedení je v úterý v poledne. Porucha trakčního vedení zastavila v úterý ráno také provoz na trati mezi Chodovou Planou a Planou u Mariánských Lázní. I zde by mohl být provoz obnoven kolem poledne. Místo vlaků přepravují cestující v obou případech autobusy náhradní dopravy.

Trať z Domažlic do německého Mnichova by měla být průjezdná, České dráhy během dopoledne budou trať kontrolovat a provoz se na ni postupně vrátí.

Přes noc se nezastavili ani energetici. V úterý ráno je v Plzeňském kraji bez proudu zhruba 3500 domácností.