Od úterka se ale s chvílemi největší slávy zbirožského nádraží a souhrnně i historií České západní dráhy mohou návštěvníci seznámit v městském muzeu. Expozici věnovanou 131 letům železniční stanice Zbiroh se tu podařilo vytvořit s pomocí Václava Simbartla. „Býval strojvedoucím při plzeňském lokomotivním depu a sbíráním všeho souvisejícího se železnicí se zabývá přes tři desítky let,“ prozradila na něj za muzeum Eva Svobodová.

Co se týče snímků a pohlednic České západní dráhy, výstava jich představuje dvě stovky. Díky Simbartlovi si návštěvníci mohou prohlédnout i mnohé historické předměty spjaté s provozem na trati. Nechybí ani populární model kolejiště. „Kvůli místu tu máme jen menší, ale dvouokruhový,“ dodala Svobodová.

Zato mašinky se po něm pohybují jak osobní, tak nákladní. „Václav Simbartl je velký sběratel, z fondu, který dal dohromady, tu máme zapůjčenou tak sot– va desetinu,“ doplnila ředitelka muzea Dagmar Viletová.

Značné pozornosti návštěvníků se pak těšila podrobně zachycená historie zbirožského nádraží a železnice, budované v 70. letech 19. století, v době podnikání B. H. Strousberga v regionu. Zájem účastníků včerejší vernisáže poutaly i projekty neuskutečněných tratí.

„Vystavené snímky železničních stanic a zastávek jsou úžasné. Všechno bylo takové upravené, čisťoučké,“ obdivovala Hana Červenková. „Já jsem fanda železnice,“ svěřil se další návštěvník Milan Šedivec. „Mám doma i docela prostorný model. Pokud jde o staré lokomotivy – jsou prostě skvostné; hezké a silné. Nenechám si ujít žádnou akci Lokálky grup a tedy příležitost dobovým vláčkem se svézt,“ konstatoval mezi prohlížením parních krasavic.

Zahájení výstavy se zúčastnil rovněž poslanec Jiří Pospíšil, děkan Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni a exministr spravedlnosti v jedné osobě. „Tahle výstava musí každého potěšit malebností starých železničních stanic a současně poučí, jak náš region kdysi vypadal,“ hodnotil. „Nezáleží na velikosti muzea, ale na projektu a jeho zpracování. Vzpomínám na jinou zdařilou výstavu – Brána do jiných světů, kterou jsme tu viděli v září,“ chválil další z hostů Jan Šašek.

Výstava potrvá do dvacátého června.