„V praxi to znamená, že podle rozhodnutí valné hromady sdružení se nová regionální cena vodného oproti minulému období zvyšuje o 1,34 Kč za metr krychlový, stočné zůstává beze změny,“ uvedl Jan Engler, mluvčí Městského úřadu v Rokycanech.

Opatření platí pro okresní město, dále Kamenný Újezd, Hrádek, Strašice, Dobřív, Litohlavy, Svojkovice a už zmíněný Mirošov. Tam však nedojde ke zvýšení ceny vodného oproti loňsku, naopak se sníží. „Bude to zhruba o 1,38 Kč na metr krychlový méně,“ informoval starosta Vlastimil Sýkora. Přistoupili totiž na regionální cenu vodného v rámci VSR, kde jsou členem od počátku, jen ceny se různily vzhledem k jinému nájemci vodohospodářského majetku města, kterým byl REVOS, Rokycany.

Odstředy to nově je VOSS, Sokolov, který je jinak i celkovým nájemcem a provozovatelem v rámci VSR. „Uvedené se však nestalo důvodem pro rozvázání smlouvy s Revosem, ale fakt že byla podle zákona o obcích, jak rozhodl soud, neplatná. Nově se nám potom hlásil na provozovatele jen VOSS,“ objasnil Sýkora.

Celková cena vodného a stočného bude od včerejška do 31. 3. 2010 v rámci VSR účtovaná ve výši 54, 961 Kč/ m3 (vč. DPH). Předseda VSR Jan Baloun vysvětlil, že nárůst si vyžádalo hlavně zvýšení cen energií a chemikálií.

Radost ze zvýšení výdajů lidé nemají. Jana Staňková nám třeba řekla: „Nevím, jestli by některým obcím neprospělo, kdyby provozovaly vodovod ve vlastní režii.“

Podle Balouna by každá z členských obcí VSR musela získat své zdroje vody a odkoupit si z majetku sdružení část společných rozvodů, což považuje za těžko proveditelné. „Vodohospodářské sdružení Rokycanska vzniklo proto, aby měl kam přejít majetek státu a historický majetek Rokycan. Budoucnost odpoví na otázku, jestli místo provozovatele externího bychom ho nemohly mít ze svého středu. Například Svojkovice už ale došly k poznatku, že připojení k VSR bude pro ně výhodnější než provozování vlastního zařízení,“ podotkl Baloun.

K problematice vodného v dalších obcích se vrátíme.