Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

„My jsme srdcem chráněné krajinné oblasti a dokumentuje to přetlak návštěvníků,“ tvrdí rezolutně muž, přibližující aktuální investice i společenské dění. Celoroční projekt Rokycanského deníku pokračuje právě v této malebné obci.

Vraťme se nejprve do hektického roku 2020.

Starosta Strašic Jiří HahnerStarosta Strašic Jiří HahnerZdroj: Deník/Václav HavránekJiří Hahner: Přestože byl kvůli koronaviru dramatický, rozhodně jsme nezaháleli. Při souboji s covidem jsem vedl pravidelná zasedání krizového štábu a jeho rozhodnutí byla spoluobčany vnímána zpravidla pozitivně.

Pyšný jsem na objekt mateřské školy. Stojí v centru Strašic 125 let a čtyřicet let už ho navštěvují naši nejmenší. Budova prokoukla díky nové fasádě a dalším úpravám. Osmimilionovou opravu jsme hradili z vlastních zdrojů.

Povedla se rovněž rekonstrukce protějšího Domu služeb. Teď tam má sídlo obecní policie, technické zázemí i obecní služby. Letos nás čekají terénní úpravy prostranství včetně nového oplocení. Hodně využívané je víceúčelové hřiště s umělým povrchem v areálu TJ Spartak. Plocha a s ní koše i branky byly loni důkladně modernizované.

Vavřinecké posvícení v polovině srpna je pojmem nejen pro Strašice. Věříte v úspěšné pokračování?

V roce 2020 sváteční víkend znamenal návrat do normálního života. Přestože jen na chvíli, ale množství kulturních a sportovních akcí nebo výstav jsme si užili. Nyní jsme snad o kus dál, takže 14. a 15. 8. zvu domácí i přespolní.

Pokud jde o stavební akce, budete utrácet i v letošním roce?

Studené jaro dělníkům příliš nepřálo, ale ve finále je první etapa revitalizace sportovního areálu bývalé Dukly. Obnášela srovnání a odvodnění terénu s likvidací obřích náletových dřevin. Pro návštěvníky muzea či jako pomyslná startovní čára k výšlapu do Brd vznikla nová parkovací místa. Turisté se mohou orientovat podle značky k rybníku Tisý. Nejatraktivnější je však asfaltová dráha pro kolečkové brusle. S délkou 700 metrů jsme prý v Plzeňském kraji premianty. Na akci za 6,5 milionu korun jsme získali tři miliony z ministerstva pro místní rozvoj.

Na hoře Čerchov na Domažlicku pokračuje demolice bývalých vojenských objektů. Hotovo by mělo být do konce července. Čerchov je s nadmořskou výškou 1041 metrů nejvyšším bodem celého Českého lesa.
Bagry bourají objekty na Čerchově, nákladní auta odsud odvezou tisíce tun sutě

Další dotace, a to ze stejné instituce, přispěje k opravě komunikace části V Koutě. Řešený bude nový povrch od Libuše směrem k budově bývalé mateřinky. Úkolem není pouze nový potah, ale také vyřešení odvodnění z tělesa komunikace a z přilehlých příkopů. Spočítané je to celkově na 3,8 milionu a věřím, že slíbené dva miliony obdržíme.

Je ještě něco dalšího, na co se obyvatelé Strašic mohou těšit?

Pokud jde o rozlehlý komplex devítiletky, soustřeďujeme se na výměnu střešní krytiny v tělocvičně. Ta původní je už v havarijním stavu a nová bude z plechu. Postarají se o to zaměstnanci rokycanské firmy RYTA.

Dalším důležitým úkolem jsou rozvody tepla do bytovek v sídlišti za radnicí. V červnu jsme odstartovali také stavbu kabelového vedení s cílem zajistit firmám a domácnostem kvalitní internetové a datové připojení. Jsem přesvědčen, že se postupně ozvou další uživatelé.

Strašice jsou ovšem také významným vodním zdrojem pro jih Rokycanska…

Nezanedbáváme ani tuto sféru. Intenzifikace pramenů v Brdech obnáší napojení na stávající vodovody. Máme přislíbenou finanční injekci z Plzeňského kraje a teď jsme ve fázi výběrového řízení.

A protože jsme součástí Vodohospodářského sdružení Rokycanska, řešíme se společností VOSS čtyři nové vrty, což by mělo posílit zásobování aglomerace od Strašic do Rokycan. Narážíme však na nesouhlas odboru životního prostředí rokycanského úřadu, který dává přednost suchým poldrům. Což je pro nás dvojnásobně nepříjemné, neboť dochází k blokování územního plánu.