Třídy zbirožské školy včera zely prázdnotou. Zasloužila se o to voda a v závislosti na ní topení.
Na pátek jsme vyhlásili volno, protože technici měli hledat chybu ve vytápěcím systému a bylo třeba jeho větve postupně vypínat,“ sdělila ředitelka ZŠ Květuše Horáková.

Mrazy ale zaúřadovaly a záměr předešly. Školáci ze zbirožské devítiletky tak získali další den volna. V Bezručově ulici totiž došlo k havárii vodovodního potrubí a další se objevila v části Chaloupky. Výsledkem bylo uzavření vody. Tím v ZŠ chladlo topení, nebylo možné vařit v jídelně, toalety nefungovaly…

„Vzhledem k tomu jsme už ve čtvrtek ráno skoro děti nepustili přes práh. Fungovala jen ranní ´družina´ a nestihli jsme zastavit žáky dojíždějící ranními spoji,“ objasnila ředitelka. Hned potom ale nastala informační smršť. Přes starosty v jednotlivých obcích škola žádala o vyhlášení situace rozhlasem, obvolávali se dosažitelní rodiče, školáci nečekali na vyzvání a aktivně sami zprávu šířili mobily. Pak už zbývalo jen zapsat sdělení a hurá domů. Ovšem s úkoly.

V pátekse celý den ve škole činili opraváři. „Věřím, že chybu v systému objeví a potřebnou větev bude zatím mož- né vypnout. V pondělí by se na devětadevadesát procent mělo učit,“ mínila prokřehlá ředitelka ZŠ strážící objekt. I krizový scénář je ale připravený.

I na dalších místech Zbiroha ale bylo od čtvrtka rušno, protože město žíznilo a absence vody ztěžovala i provoz některých profesí. „Spolu s Revosem, který má rozvodnou síť na starosti, jsme zajišťovali opravy. Největším problémem bylo proniknout sedmdesáti centimetry zmrzlé země,“ uvedl starosta Jan Květoň.

Až v deset večer se podařilo hlavní poruchy odstranit,
v Chaloupkách ale práce na přípojce pokračovaly i v pátek . Havárie přiměla Zbirožské zajistit nouzové zásobování vodou. Vypomohli hasiči – místní dobrovolníci a 3. záchranný sbor dislokovaný ve Zbiroze. „Vzhledem k mrazům jsme sháněli i zateplenou cisternu, ale nezdařilo se,“ doplnil Květoň. Akce musela tedy proběhnout hodně rychle, aby voda nezamrzala. „Každý už na ni stejně čekal,“ řekl nám za místní muž, který se představil jako Zdeněk. „Slyšeli jsme oznámení v rozhlase, auta se zapnutými majáky byla pak nepřehlédnutelná. Všechno šlo jako na drátku. Nejsme určitě sami, koho počasí vytrestalo, ale bezpochyby by se to už u nás nemuselo opakovat,“ přál si.