Už tři týdny jsou v plné pohotovosti rokycanští vodaři. Nejdříve je sužovaly silné mrazy, teď se obávají rychlého oteplení. Poruch by totiž rapidně přibylo, už nyní však pracují na plné obrátky.

Nárůst drobných havárií se za poslední dny nebývale zvýšil. Na vině je samozřejmě počasí. „Všichni dělníci teď tráví v zaměstnání mnohem více času, činí se i v sobotu a neděli. Nejčastěji řeší problémy na přípojkách a také
potíže s vodoměry. Starost
o ně ale není v naší kompetenci, i když jim přístroj na požádání samozřejmě vyměníme,“ řekl vedoucí provozu rokycanského závodu VOSS Sokolov Jan Novák. „Zapomněl jsem správně zajistit vodoměr a problém byl na světě. Kdybych na to pamatoval, mohl jsem si ušetřit pár stovek,“ svěřil se Tomáš Klečka.

Zaměstnanci vyjížděli do různých koutů našeho okresu, například do Litohlav nebo Dobříva. Kromě toho se včera potýkali s prasklým potrubím přímo v centru Rokycan. „Protože je na náměstí silná vrstva asfaltu, čekáme na speciální bagr, který se dostane až k ´ohnisku´,“ vysvětlil Novák.
Vrásky na čele dělá vodařům současné počasí. Pokud by se totiž výrazně oteplilo, začala by potrubí znovu praskat. „Půda je pořád hodně promrzlá, jedná se přibližně o padesát až šedesát centimetrů. Pokud se teploty rychle zvednou, začne zem tlačit na potrubí, která takový tlak nevydrží,“ doplnil Novák.