Napouštěním vantroků (což jsou dřevěná korýtka na vodu) vyvrcholila bezmála tříletá revitalizace hamru na okraji Dobříva. Národní kulturní památka v obci na jihu Rokycanska přivítá první zvědavce v úterý 9. června.

Kola unikátního zařízení se zastavila v roce 2017. Kvůli vybudování nového sociálního zařízení, přípojky kanalizace, moderního přenosu elektrické energie a především s ohledem na rekonstrukci stroje i pohonu, které fungují od počátku osmnáctého století. „Obrovským tahákem určitě bude funkční dřevěný měch, poháněný kolem číslo čtyři, které je však nejnovější. O jeho výrobu a stejně tak o další významné součástky ze dřeva a nakonec i ze železa se postaral truhlář Zdeněk Vaindl a jeho kolegové ze sousedního Mirošova,“ vyjádřil se správce hamru Petr Koldušek.

Pavel Moulis se zachráněným krahujcem
Zvířecí nemocnice funguje

Akce přinesla množství objevů a poznatků z dob dávno minulých. Mezi ty významné lze zařadit existenci dvou vysokých pecí ve štítu objektu. „Můžeme se domnívat, že když první dosloužila, vyrostla o kousek dál jiná,“ dodal Koldušek. Jeho snahou je, aby si malí i velcí šikulové osahali každou část zařízení na zpracování železa. Letní měsíce by pak mělo zpestřit kování na velkých hamrech. To už se přiblíží začátek září, jehož první víkend patří proslulému dobřívskému posvícení. Oficiální zprovoznění hamru bude 5. 9. jeho součástí.

Finančně se na investici za více než patnáct milionů korun podílelo několik institucí: Evropská unie, Plzeňský kraj a Západočeské muzeum.

Ilustrační foto.
V Mirošově i Liblíně se senioři dočkali, mohou za nimi návštěvy