Vojáci tam začali rozebírat sporný ženijní zátaras, který byl trnem v oku ochráncům přírody, myslivcům a odpůrcům výstavby cizí vojenské základny ve vojenském újezdu Brdy. Odstranění plotu slíbil ministr obrany Martin Barták, který řekl, že v současné době není důvod, aby zátaras na kótě byl.

Aktivisté z Greenpeace zaslali na ministerstvo obrany dopis, že chtějí pomoci při odstraňování zátarasu. Nikdo jim prý neodpověděl, a tak odpoledne dorazilo šest aktivistů až na kótu. V rukou měli rukavice a lahev sektu, s nímž si připili na to, že plot zmizí.

„Rozhodnutí odstranit plot je podle mého názoru přiznáním ministerstva obrany ke skutečnosti, že radar v Brdech nebude a že snaha minulé vlády, která se chovala jako by radaru upsala duši, byla naprostým fiaskem,“ řekl Deníku Jan Freidinger z Greenpeace. Všude kolem kóty ale hlídkovala vojenská policie, která aktivisty k ženistům nakonec nepustila. „Chtěli jsme pomoci, ale protože nemůžeme, odejdeme,“ dodal Jan Freidinger s tím, že policisté je zkontrovali a řekli, aby opustili újezd.

Žiletkový plot obklopoval kótu v délce tří kilometrů. Protože je položen ve třech spirálách nad sebou asi do výše 150 centimetrů, je vlastně kolem vrchu celkem devět kilometrů plotu. „Vojáci začínají na straně od Jinců, takže k nám se ještě nedostali,“ hlásil včera večer starosta Míšova Pavel Hrubý.

Podle armády stačí vojáci zátaras rozebrat a odstranit do konce příštího týdne. Žiletkový plot pak ženisté použijí pro další účely. Plot vyrostl ve vojenském prostoru loni v létě poté, co kótu po dobu šesti týdnů blokovali aktivisté hnutí Greenpeace.

Karel Hutr, Václav Havránek