Obří prostor v jižní části města je parkovištěm dvou stovek historických vojenských strojů. „S výjimkou pouhých pěti jsou všechny pojízdné,“ zdůrazňuje ředitel unikátního zařízení František Koch. Tanky, obrněné transportéry, nákladní vozy a další technika z muzea figurují až v patnácti filmech ročně. Polovina z nich je zahraniční produkce. Z proslulých připomeňme Kolju, Tmavomodrý svět, Tobruk, Lidice, Zdivočelou zemi či Vyprávěj. „Teď se budeme podílet na životním příběhu politika Františka Kriegela z roku 1968. Má pracovní název Muž, který překážel. A pak si nás objednal štáb příběhu o bratrech Mašínových,“ dodává Koch s tím, že loni sehraná parta aktivistů dala dohromady dva funkční tanky St. Chamond pro snímek Na západní frontě klid.

Finanční prostředky za půjčení válečných strojů se v pomyslné muzejní kase ale dlouho neohřejí. Jsou přetavené do účasti na akci Bahna, projektů přímo v areálu nebo do jeho modernizace.

Nesmírně oblíbený je v muzeu selfie point u dvou tanků. Zájemci si tu zdarma pořídí snímek, který je vzápětí zaslaný na jejich e-mail. Návštěvníci oceňují i nové lavice, stoly a slunečníky u koutku s občerstvením. Ještě loni tu byla stráň v těžko přístupném terénu a tahle proměna se povedla náramně. Novinkou je rovněž renovace úseku o bývalých pohraničnících od roku 1945 do 1989 s přehlídkou všech uniforem a desítkami snímků nebo dioramat. Průběžně doplňované jsou také informace o radistovi skupiny Silver A Jiřím Potůčkovi nebo stěžejní expozice Nikdo nemá právo zapomenout.

Muzeum zanedlouho oslaví 25 let existence. Zpřístupněné bylo 11. 11. 1997 v 11 hodin a 11 minut.

Během července a srpna je otevřené denně mezi 9. a 17. hodinou. „Dorazili jsme z Hoštic u Volyně, protože syn se začal usilovně o vojenskou historii zajímat. A jsme nadšeni,“ přiznal v pondělí návštěvník z jihu Čech.