Po oba dva dny chodilo nejvíce lidí vždy hned po otevření volebních místností, s postupujícím časem to už byli jen jednotlivci. Mezi posledními přišla v sobotu krátce před 14. hodinou i dvaašedesátiletá Hana. „Nenechávala jsem to na poslední chvíli schválně, ale z časových důvodů jsem dříve nemohla. Účastním se všech voleb, protože přijít volit a vyjádřit tak svůj názor je pro mě samozřejmost, V životě jsem žádné volby nevynechala,“ vysvětlila Plzeňačka.

Účast voličů v Plzni i v celém Plzeňském kraji potvrdila odhady politologů i zkušenosti z minulých eurovoleb a podle aktuálních součtů z jednotlivých volebních okrsků se v Plzeňském kraji, ale i v samotné Plzni, blížila 30 procentům. „Mezi jednotlivými oblastmi v rámci kraje byly ale velké rozdíly. Zatímco například na Rokycansku vykazovaly některé okrsky účast voličů kolem 50 procent, Zbiroh dokonce 52 procent, tak na Tachovsku to bylo jen mezi 10 a 22 procenty,“ řekl Deníku vedoucí odboru vnitřních věcí Plzeňského kraje Jan Nový.

Do volebních místností míří nejvíc lidí vždy na začátku obou volebních dnů. | Video: Deník/Pavel Bouda

Ohlášenou průměrnou účast potvrdil těsně před uzavřením volební místnosti v Plzni na Lochotíně i předseda tamní volební komise Miloslav Křivánek: „U nás přišlo z celkového počtu 514 voličů do tohoto okamžiku 154 lidí, což je asi 30 procent.“

I letos tak v Plzeňském kraji byla účast při volbách do Evropského parlamentu srovnatelná s těmi minulými. Ve třech ze čtyř předchozích případů se pohybovala kolem 28 procent, jen v roce 2014 dosáhla pouhých 18 procent.

Na žádném z volebních míst podle informací jednotlivých komisí nedošlo k žádným komplikacím nebo zádrhelům a oba dva dny proběhly v klidu. „Problémy žádné nebyly, máme ukázněné voliče. Jediný incident jsme řešili asi před třemi lety, kdy jsme tu měli jednoho agresivního novináře z internetových novin, který před školou rozdával propagační letáky, nechtěl se legitimovat a při rozhovorech s námi měl tajně zapnuté nahrávací zařízení. Nakonec musela zasahovat i Městská policie,“ připomněl jediný incident u voleb za poslední roky Miloslav Křivánek.

Ve volbách na nové pětileté období Češi volili 21 poslanců Evropského parlamentu z celkových 720, na výběr měli z 674 kandidátů, z Plzeňského kraje jich bylo více než třicet. Voleb do Evropského parlamentu se letos účastnilo třicet uskupení, před pěti lety to bylo 39.

Vzhledem k tomu, že v zemích Evropské unie se volí v různé dny, na výsledky za celou Evropu se bude čekat do nedělního večera.