„V řadě regionů českého západu došlo po roce 1800 k nástupu pozoruhodného slohu. Nazván byl lidový klasicismus,“ uvedla ředitelka rokycanského Muzea dr. Horáka Miroslava Šandová. Právě tato instituce s Národním památkovým ústavem, rokycanskou radnicí a obcemi Volduchy i Dýšina se podílí na organizaci významného setkání. Týká se dokumentace, průzkumu i památkové péče.

Radka Křížková Červená odstartovala po třinácté hodině seriál přednášek. Její příspěvek byl vyhrazen průzkumu na Rokycansku. K mikrofonu se vzápětí dostali i kolegové z Plzně, Uherského Hradiště, Vysočiny, Českých Budějovic a dalších míst. V podvečer si účastníci (zaregistrovalo se jich 160) prohlédli Volduchy a absolvovali diskusní večer.

Čtvrtek je vyhrazen praktickým záležitostem. Exkurze se týkají Rokycanska a Plzně–severu. „Namířeno máme do Medového Újezdu, Dobříva, Koterova, Kyšic, Dýšiny a Bolevce,“ seznámila nás s dnešním programem starostka obce Miroslava Kodlová.

Páteční blok je mimo jiné zaměřen na stavbu roubenek kolem Vsetína a Zlína. Jarmila Honsová z jihočeského regionu pohovoří o povolení stavby v Husinci po roce 1800 a Antonín Rubáček se hodlá věnovat uplatnění kamenných prvků v architektuře broumovského statku.

Při čtvrtečním úvodu se hovořilo o získávání prostředků na opravy památek. „Máme dobré zkušenosti s evropskými fondy. S jejich pomocí rekonstruujeme části dobřívského hamru. Další etapa začne příští týden a půjde při ní třeba o revitalizaci náhonu,“ dodala Šandová.