„Jezdívali jsme kolem roku 1990 na Pedál šou do Sušice. Mladí pak přišli s návrhem, že bychom se měli dát dohromady. A tak jsem prezidentem Cyklo Veteran Clubu Volduchy už osmnáct let,“ směje se optimisticky naladěný důchodce. Nejlepší průpravou pro jeho koníčka bylo šestadvacet let ve Favoritu Rokycany. „Jako nástrojař jsem byl u vzniku speciálních kol pro dráhaře, silničáře, krosaře, ale dělali jsme třeba i stroje na kolovou pro sourozence Pospíšilovy.“ Než se proslulá fabrika rozpadla, dělal tu Bohumil parťáka. „Vzpomínám na léta v podniku strašně rád. Sešla se tu parta lidí, kteří kola prostě milovali. Vždyť na nich jezdili Háva, Kučírek, Doležel a další slavní jezdci.“

Kasl si pak si pořídil prodejnu kol ve Zbiroze. Soukromničinu posléze vyměnil za strojařinu v zemědělském družstvu a dnes by mohl odpočívat. Jenže na to nemá ani pomyšlení. Pod jeho šikovnýma rukama vznikají repliky pedersenů. Kol dánského výrobce z roku 1893. „Už jsem jich postavil dvacet. Prvních jedenáct před třinácti lety, kdy mě trošku vyhecoval kamarád Honza Bejšovec. Všechny s dřevěnými blatníky a řidítky, jimž přezdívám smutné. To kvůli zvláštnímu tvaru. Pouze sedla nechávám šít a specialitou je torpédo na tři až sedm rychlostí,“ rozpovídal se odborník.

Movité zájemce vyjde takový stroj na necelých čtyřicet tisíc. Hlásí se z celé republiky a cenné trofeje včetně štítku se svým jménem si váží. „Teď dělám na třech kusech, z nichž dva jsou určeny do Nového Boru. Postavit rám s vidlicí není podle výkresů tak těžké. Jen kdyby materiál tolik nepodražil,“ postěžoval si Kasl, věnující se dále vysokým kolům. Kromě jednostopých dopravních prostředků se věnují bonsajím a na zahrádce rodinného domu je to znát.

Voldušská šlapka je mezi milovníky historických bicyklů pojmem. Účastníci se sjíždějí vždy začátkem července na koupaliště a odtud vyrážejí v dobových kostýmech a spanilou jízdu. „S hasiči vždycky areál i vodní plochu vyčistíme. Teď se na 19. ročník pyšníme novou klubovnou,“ neskrýval radost prezident klubu. Jeho dva synové se tak úplně nepotatili. Podělili ale zručnost, takže jednodušší opravy zvládnou spolehlivě.