Několik stovek studentů se už podruhé sešikovalo před budovou plzeňských práv k boji za ´svou fakultu´. Ve vzduchu totiž visí hrozba zrušení magisterského studijního obo- ru, což může fakticky znamenat zánik celé fakulty. Tento krok by zkomplikoval život více než patnácti stům studentů, mezi nimiž jsou i někteří rokycanští.

Program na středeční poledne měly Pavlína Majerová z Mirošova a Martina Sobotková z Hrádku jasný. Vydaly se na bílou demonstraci za záchranu právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a podporu jejího vedení. Zároveň s tím veřejně vyjádřily nesouhlas s verdiktem akreditační komise, jež navrhuje magisterský obor Právo a právní věda prodloužit pouze do 31.10. letošního roku. „Protestů jsem se zúčastnila, protože se stávající situací nejsem spokojená. Domnívám se, že toto stanovisko je vůči nám nespravedlivé,“ myslí si Majerová. Studenti chtějí ve své aktivitě za záchranu fakulty pokračovat. „Doposud jsme neměli k dispozici oficiální vyjádření akreditační komise. Až nyní, po jeho zveřejnění, můžeme podniknout určité právní kroky,“ sdělila Sobotková.

Ve své tiskové zprávě hovoří akreditační komise o zásadních problémech, mezi něž patří zejména nedostatek profesorů a docentů (téměř všichni mají úvazky i na jiných vysokých školách) a s tím související nepřijatelná výzkumná činnost. „Rektorka Ilona Mauritzová a děkan Jan Pauly se v nejbližších dnech setkají s náměstkem ministra školství pro vysoké školy Ivanem Wilhelmem, aby s nímv této věci konzultovali další postup,“ uvedla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

Pokud by se tíživá hrozba naplnila, celkem 1560 studentů může zůstat ´na ulici´. Jednou z alternativ je dostudovat obor na jiné univerzitě. „Jsem ve čtvrtém ročníku, pokud nastane tato možnost, znamenalo by to pro nás určitě komplikace. Podle neoficiálních informací bychom zřejmě nenastoupili do stejného ročníku, ale nižšího. Překročili bychom standardní dobu studia a museli za něj platit. Nehledě na další potíže,“ uzavřela Sobotková.