Po skončení pracovní mise v čínské provincii Sečuan se ve středu vrací do Česka skupina montérů. Mezi nim Pavel z Rokycan. Na své nejbližší ale musí ještě čtrnáct dnů zapomenout.

„Přestože působil osm set kilometrů od Wu-chanu, kde se epidemie rozšířila, zůstane pro jistotu čtrnáct dní mimo domov,“ sdělila v úterý manželka Hana. V minulých dnech byla vystavena řadě nepříjemných dotazů od přátel nebo rodičů spolužáků jejich dětí. „Na nikoho se nezlobím, protože někdo si v médiích přečte jen bulvární nadpis a má jasno. Naše opatření není povinnost, nýbrž dobrá vůle a slušnost vůči ostatním.“

Při odletu do čtrnáctimilionového Čcheng-Tu před pár týdny neměli Češi o nákaze jediný poznatek. Postupně ale také na ně dolehla restriktivní opatření. Nikoliv tak tvrdá a drsná jako v epicentru, ale i tak přísná. „Na denním pořádku je monitorování teploty a povinné nošení roušky s respirátorem,“ zdůraznila Hana. Pokud to jde, komunikuje s partnerem denně po internetu. Číňané ho však nemilosrdně cenzurují.

Středeční let je jedním z posledních na zatím neurčenou dobu. Přestože se parta vrací podle termínu, nebyl návrat jednoduchý. „Podařilo se mi letenky přebukovat, takže odpadlo mezipřistání v Šanghaji. Významně v tom pomohl ministr zahraničí Petříček, který má k Rokycansku úzké rodinné vazby,“ dodala obyvatelka klidné městské čtvrti. Koronavir nepodceňuje ani nebagatelizuje a spíše radí pečlivě dodržovat základní hygienické normy!