Paradoxní situaci musí vzít na vědomí majitel ovocných sadů ve Vranově Richard Schwarz. Jablka z plantáží na severu Rokycanska se na pultech velkých prodejen neobjeví. Zákazníci marketů si mohou vybírat z polské nabídky…

„Sousedé zkrátka vzali rychle na vědomí zákaz vývozu do Ruska. Zahltili východní Evropu. nejen nás, ale také Slovensko nebo Maďarsko s cenami, jimž prostě nelze konkurovat. Údajně je to 4,50 za kilogram, což odhaduji na polovinu výrobních nákladů," konstatoval se smutkem v hlase zkušený sadař. Při obřích dodávkách zahraničních jablek a minimální stoprocentní marži lze pak realizovat různé slevové akce. A aby to nevypadalo jen na polský, novozélandský nebo italský útok, objeví se tu a tam na pultě tuzemské jablko…

Zajímalo nás, zda Schwarz žádal alespoň o částečnou náhradu za embargo Evropské unie: „ Ani jsem o tom neuvažoval. Je to tak složitý mechanismus a za tak směšný peníz, že by to bylo mrhání časem." Ve Vranově loni přes teplotní kotrmelce otrhali zhruba 600 tun jablek. Ve srovnání s předchozími roky lehký podprůměr, ale přesto jde o slušnou úrodu, která znamená stálý příliv zákazníků během zimních měsíců. „Zhruba třetinu sklizně máme ještě ve skladech. Maloprodej, to nás prostě drží nad vodou. Přináší hotové peníze od věrných návštěvníků, zatímco finance za faktury někdy vyhlížíme čtyři měsíce. Ale potřebovali bychom pochopitelně odbyt v tunách, nikoliv v metrácích," má jasno majitel plantáží. Před lety začal koketovat se švestkami a nabídku rozšířil třeba o mošt nebo o česnek od kolegy z Polabí. Právě od toho, který po zkušenostech s jablky hodlá přesedlat na jiné plodiny…