Jsou podle vás Všenice příjemné místo k životu?

Nemůžeme sice hovořit za všechny spoluobčany, ale jsme přesvědčeni, že prostředí je tu ideální. S krásnou přírodou a nabídkou služeb. Prodejna je otevřena dopoledne, a to šest dní v týdnu. Za to restaurace zavírací den nemá. Pokud jde o poštu, je u sousedů ve Stupně. Stejně jako škola, mateřinka nebo lékař.

Potenciální stavebníci mají o naše pozemky zájem. V lokalitách pod tratí, u křížku nebo uvnitř rodinných domů přímo v centru Všenic. Má to oporu v územním plánu, který byl inovovaný v září loňského roku.

Ilustrační foto
Deník na návštěvě v obci Všenice

A jak to vypadá se spojením do Plzně nebo Rokycan?

Lokální železniční trať je využívaná hodně. Výhodou je přímé spojení s Plzní, zatímco do Rokycan se musí v Ejpovicích přestupovat. Podařilo se však upravit dopolední grafikon, kdy tu bylo kolem deváté hodiny minimum času na přesun.

Pokud jde o autobusy, jezdí více pasažérů do zaměstnání v krajské metropoli. Pozitivně je hodnoceno přidání spojů na lince přes Všenice.

Na jaké investice v uplynulých letech jste pyšní?

V první řadě na nové autobusové zastávky. Spoje tu nabíraly cestující doslova uprostřed silnice, což bylo hodně nebezpečné. Museli jsme vykoupit pozemky, zadat projekt a vybrat firmu, která se na obou stranách postarala o zálivy. Šlo o akci za dva a půl milionu, přičemž 1,5 milionu představovala krajská dotace.

Kromě toho jsme opravili cesty k vodojemu, ke trati a vysázené byly okrasné ovocné stromy. Také zde s finanční injekcí a v tomto případě to byl ROP.

Rok 2021 přinesl oživení společenského dění. Vnímáte to stejně?

Pochvalu zasluhují sportovci. Věnují se areálu ve Smrdově, který se proměnil v důstojný stánek pro zápasy v národní házené.

Příští měsíc chceme modernizovat rozhlas. Máme v plánu bezdrátový přenos informací včetně jejich přehrávání z webových stránek obce. A pro příští rok zvažujeme rekonstrukci požární nádrže u potoka, kde by se mohly vydovádět děti.

Obecní objekt, který nedělal Všenicím dobré jméno, byla tzv. mandlovna. Podařilo se však domek opravit a sami se můžete na archivním i nynějším snímku přesvědčit, do jaké míry se to povedlo!