„Před deseti lety jsem se rozhodli, že navážeme na tradice 7. výsadkového pluku v Holešově. Zrušen byl v roce 1969,“ hlásil spoluorganizátor Jan Pražák, který s přáteli držel čestnou stráž u pomníku padlých.

Proslovu se ujal místostarosta Luděk Kuška a po předání bojové zástavy zmíněného útvaru mezi plukovníkem v záloze Vladimírem Košanem a jeho synem Milanem (což je starosta Všenic) následovala nefalšovaná vojenská přehlídka.

„Je nás padesát a do našeho arzenálu patří sedm Tater 805 z padesátých let, dále motorka M 72, pamatující konec II. světové války nebo UAZ či dvě Pragy V3S,“ pochlubil se Košan junior. V uniformě byl ovšem oblečen i jeho syn Martin, takže vojenské řemeslo se v rodině dědí z generace na generaci.

Na co jsou Všeničtí náležitě pyšní, to je pancéřované vozidlo se dvěma bezzákluzovými kanóny. Je umístěno na podvozku T 805 , která byla vyrobena před 49 lety!

Obecní armáda se pravidelně zúčastňuje Bahen nebo setkání military klubů v Oboře u Kaznějova. Její styky sahají hodně vysoko, a tak byl na státní svátek objednán i přelet tolik diskutovaných gripenů. Proti byl ovšem svatý Petr, který poslal na sever okresu hustou mlhu.

Desítky obyvatel vesnice se před polednem sešly na prostranství před restaurací. Podával se tu vojenský ovar i polévka. Otec i syn Řežábkovi z Oseka, kteří všenické jednotce náramně fandí, důkladně míchali guláš z divočáka. A aby toho nebylo málo, všenické ženy napekly spoustu cukroví, po němž se jen zaprášilo.

Státní svátek zkrátka v tomhle koutě Rokycanska pojali jako důstojnou oslavu a zároveň jako příležitost k sousedskému setkání. Není divu, že v příjemně vytopené hospodě to pulzovalo do nočních hodin!