„Záležitost byla policisty odložena. Nepodařilo se zjistit přesné složení kovového šrotu, který byl vsazen do pece. Nebyla tudíž zjištěna konkrétní příčina výbuchu ani osoba možného pachatele,“ konstatovala mluvčí okresního ředitelství v Rokycanech Jana Tomková. Dodala, že odborníci posuzovali tragickou událost pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení. V rámci vyšetřování ohledali místo činu včetně fotodokumentace, vyslechli svědky i poškozené a vyžádali si zprávy Inspektorátu bezpečnosti práce, Hasičského záchranného sboru i lékařů. Nezapomněli ani na dodavatele kovového šrotu.

Kvarteto pracovníků výbuch přežilo a je z nemocnic doma. První se po 21 dnech hospitalizace vrátil z Plzně Dušan Perlinger z Hrádku, který byl při neštěstí popálen na patnácti procentech těla. „Z popáleninového centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady byli později propuštěni dva jeho kolegové, kteří měli zasaženo jedenapadesát, respektive pětadvacet procent těla,“ uvedl mluvčí strojírenské firmy Miroslav Slaný. Mezi nejbližšími je i nejvážněji poraněný.

Třiadvacetiletý Jaroslav Čmolík z Kamenného Újezda, který dlouho zápasil o život a jeho stav byl kritický. Žhavá struska mu popálila tělo z 85 procent a lékaři nedávali velkou naději na přežití. Podle nich ho zachránilo především jeho mládí a výborná tělesná kondice.

Perlinger se chce podle našich poznatků v co nejbližší době vrátit zpátky do železáren. Pracuje tam přes deset let. Podle svých slov už je fit a a nastoupit by měl přibližně za měsíc. Nebude už ale zaměstnán u pece.