Proč právě tam? Radek Cinke z organizačního týmu prozradil, že společnost Kooperativa chtěla u mladých lidí povzbudit rozvoj poznávání. Tentokrát jejich zájem směrovala k velkému výročí – stovce let české egyptologie.

Dalekou cestu tak nejprve podnikli na základě svých znalostí a fantazie. Vítěze (s doprovodem)ale čeká skutečné seznámení s životem ve starověkém Egyptě a jedním z jeho nejznámějších panovníků – Tutanchamonem. Prostřednictvím originálních artefaktů a nejnovějších multimediálních technologií si v Národním muzeu vychutnají téměř reálný zážitek z dávné historie.

„S tématem jste se popasovali dobře,“ chválil Cinke a dodal, že vybrali čtyři vítěze různých věkových kategorií.“ Jednalo se o osmiletou Alenku Boreckou (Rokycany), desetiletou Karolínku Kochma-novou (Dobřív), dvanáctiletou Lucii Kolihovou (Rokycany) a šestnáctiletou Laru Niu Šopejstalovou (Rokycany). Alenka s maminkou prohlížela knížky a pak nakreslila záležitosti důležité pro život Egypťanů. Navíc se také pokusila jejich písmem zpodobit své jméno. Karolínka vsadila na pyramidy, sfingu, vystihla ráz pouště a přidala také příběh. „Pomohly mi knížky a film,“ svěřila se. Lucka už využila i internet a do typického prostředí zasadila faraona, se zobrazením péče o něj. Lara propojila čerpání z různých pramenů a po svém zpracovala výjev ze života panovnice Kleopatry. Zachytila ji s hadem.