Koncem minulého týdne třeba v Cekovském rybníce, což je takzvaný nebesák (bez přítoku, plněný jen přímo do něj spadlými srážkami), naměřili zbirožští rybníkáři ze společnosti Colloredo – Mannsfeld teplotu vody 32,4 stupňů Celsia! „Vzhledem
k tomu, že celý rybník je mělký a chybí mu už metr třicet vody, ta zbývající se strašně rychle prohřívala. Při uvedené teplotě byla ryba skoro napůl vařená," podotkl šéf rybníkářů Radek Jandera. 


„V horkách jsme také na minimum snižovali, či úplně vynechávali, krmné dávky. Během trávení totiž nároky na kyslík ještě stoupají a při jeho panujícím deficitu by to ryby už vůbec nezvládly. Ani tohle řešení ale samo o sobě nemohlo přinést záchranu. Situace už byla více než mezní," hodnotil a dodal: „Je samozřejmé, že za takových okolností ryby nemohou ani přirůstat. Hlavní pro nás ale je, že zatím naštěstí nepříznivé okolnosti přestály a ve velkém nepopadaly," konstatoval Jandera.

Úhyn ryb, je tedy snad zažehnaný. Ochlazení a občasný vítr, který vody čeří a promíchává, nepříznivé poměry trochu zlepšily. Nejhor-ší ale pořád zůstává situace na Cekovském rybníku a Němci. Ovšem ani v případě dalších rybníků není stav ještě o moc lepší.

„Do Štěpánu trochu vody přitéká. Třeba u obou rybníků v Kařeze či ve zbirožských jsou však lesní a luční přítoky nepatrné. Když si pustíte doma vodu z kohoutku, je jí snad víc," říká smutně Jandera.

Pokud jde o velikost šupináčů, s doháněním přírůstku to vodní hospodáři moc optimisticky nevidí. Jednak situace není ještě zcela dobrá. Kromě toho, jak se prodlužuje noc a zkracuje den, světla potřebného pro fotosyntézu začalo ubývat. Času na vykrmení tedy rybám už moc nezbývá.