Expozice představuje všech 20 soutěžních návrhů na novou tělocvičnu, školní kuchyni a školní jídelnu pro základní školy T. G. Masaryka a ulice Míru v centru Rokycan. Vítězný návrh představili autoři Tomáš Dvořák a Adam Repaský z brněnské architektonické kanceláře Tomáš Dvořák architekti. Vernisáž doplnilo hudební vystoupení žáků ZUŠ Rokycany.

Výstava je k vidění do 16. 11. ve vestibulu ZUŠ vždy v odpoledních hodinách. „Poté bude pět postupových návrhů II. kola vystaveno na radnici,“ sdělila tisková mluvčí MěÚ Rokycany Adriana Jarošová.

Opravený Kristus
Kristus na nás shlíží. Jak se Vám opravená Boží muka líbí? Hlasujte v článku

„O soutěž byl mezi architekty značný zájem. Architektonická soutěž jednoznačně splnila svůj účel, soutěžící architekti nabídli městu Rokycany široké spektrum různých názorů a pohledů na řešení komplikovaného zadání. Do druhé fáze soutěže vybrala porota pět návrhů, které nejlépe naplňovaly zadaná kritéria pro hodnocení. Všech pět vyzvaných účastníků svůj návrh dopracovalo podle doporučení poroty a odevzdalo v určené lhůtě. Porota ve stejném složení celý den pečlivě zvažovala míru naplnění zadaných kritérií, a nakonec definitivně rozhodla o vítězném návrhu,“ uvedl městský architekt Štěpán Kubíček.

Vítězný návrh na novou tělocvičnu, školní kuchyni a školní jídelnu pro základní školy T. G. Masaryka a ulice Míru v centru Rokycan.Vítězný návrh na novou tělocvičnu, školní kuchyni a školní jídelnu pro základní školy T. G. Masaryka a ulice Míru v centru Rokycan.Zdroj: Tomáš Dvořák architekti

Vítězný návrh podle poroty nejlépe reaguje na stávající uspořádání historického centra města. Navržené objekty dobře urbanisticky zapadají do historického kontextu při zachování uliční sítě se zdůrazněním nároží a vhodně reagují na sousední náměstí. Návrh je koncipován do dvou objemů – objektu tělocvičny a kluboven podél ulice U Saské brány a hmoty jídelny se střešní terasou v prostoru dnešního dvora Základní školy T. G. Masaryka.

Vizualizace nové podoby sokolovny v Rokycanech.
Rokycany mají povolení na revitalizaci sokolovny, záležet ale bude na financích

„Našim cílem je, aby vybraný architektonický tým začal ještě v letošním roce pracovat na projektové přípravě stavby,“ doplnil místostarosta Rokycan Jiří Sýkora.

Další pořadí v architektonické soutěži bylo dělené, za vítězným návrhem skončily shodně dva architektonické týmy, a to tým architektky Lenky Iľové z Prahy a MŮD architekti z Plzně. Podle poroty měly srovnatelnou kvalitu.