„Letos je to o osudových osmičkách v našich dějinách,“ připomněl šéf Muzea na demarkační linii u Rokycan František Koch. Proto byly tři ukázky situovány do let 1918, 1938 i 1968. Pouze epizoda tankové bitva u Kyjeva z roku 1943 s termínem úplně neseděla, ovšem stala se oprášením II. světové války.

Den pozemního vojska startoval seskokem výsadkářů a přede špalíry diváků vzápětí defilovaly letité i nejnovější stroje z výbavy české armády. Už před polednem byl prostor vyhrazen momentům před devadesáti lety, a to účinkování legionářů na italské frontě.

Po třinácté hodině se na Rokycansko přenesli i diváci televizního kanálu ČT 4. V přímém přenosu sledovali, jak to vypadalo při mobilizaci v roce 1938 a průvodcem se jim stal zmíněný Koch. „Připravili jsme fragment bojů na státní hranici a následnou mobilizaci,“ zprostředkoval dění koncesionářům. Z amplionů zazněl i nenávistný Hitlerův projev z Norimberku nebo autentické vyhlášení mobilizace. Na ploše se odehrávaly výjevy podle skutečných událostí včetně zastřelení českého četníka. Všichni aktéři měli pochopitelně na sobě dobové uniformy a zbraně!

Přítomnost vzápětí potvrdila dynamická ukázka společných sil Armády České republiky. Zaměřená byla na boj malých jednotek za asistence mechanizované čety, podporované tanky, dělostřelectvem, protivzdušnou obranou i vzdušnými silami. Nad hlavami nadšených lidí přeletěly nejmodernější stíhačky a pozornost budila i modifikace tanku T–72 nebo Tatra 810.

To už se největší tuzemská vojenská přehlídka blížila do finále. Bitvu o Kyjev svedlo několik těžkotonážních strojů a oprášení smutných dní sovětské okupace udělalo tečku za atraktivní podívanou. „My už jsme se dostali s přáteli z ostatních klubů vojenské historie do takové stádia, že si v předvečer bahen pouze řekneme, jak budou ukázky vypadat a druhý den to aktéři stoprocentně splní,“ pochlubil se Koch. Z Rokycan vyslal s kolegy do prostoru u Strašic šedesát exponátů. Samozřejmě pojízdných a pozadu nezůstali ani Všeničtí. Vyrazili v silné sestavě a na zpáteční cestě stihli ve Stupně fandit fandit svým žákům při házenkářském Poháru české republiky!

Složité to tentokrát měli motoristé a důvodem byla oprava mostu na silnici z Dobříva. Patrné to bylo hned při páteční generálce. Před náhradním přemostěním byla stále umístěna zákazová značka. „Vjeďte tam a o kus dál vás zkasírují,“ krčili rameny příslušníci vojenské policie. V sobotu ráno tekly motoristům nervy. „Potřeboval jsem se dostat na hlavní a trvalo mi to dobrých patnáct minut,“ potvrdil trable domácích šoférů Martin Sadílek.