Co nejrychleji se to ale snaží napravovat značkaři z Klubu českých turistů i lesní správci. Ke klubu se informace o chybějícím značení dostávají několika způsoby. „Trasy za prvé sami procházíme, například když jednou za tři roky obnovujeme stezky. Dále se nám ozývají sami turisté. Když zjistí, že chybí značení, ihned zatelefonují, nebo pošlou e-mail. Jdeme-li běžně na naše turistické akce a všimneme si, že někde značení není, pak se to co nejdříve snažíme opravit. Pokud v místě kácení zrovna probíhá, musíme počkat, až přestane,“ vysvětlil značkař z Klubu českých turistů Vladislav Sajdl, s tím že značku poté namalují na nejbližší strom, aby trasu zachovali. „Někde nám vychází vstříc lesníci, že nepokácí pařez hned nad zemí, abychom měli značku kam dát,“ dále uvedl.

Tento postup potvrdil i lesní správce Lesů města Stříbra Vladimír Souček. „Když kácíme, necháme dvou až třímetrový pahýl, nebo strom odkácíme nad značkou, aby nezmizela. Snažíme se otevírat les lidem, na značení nám záleží. Obnovujeme i trasy vlastní technikou, stahujeme zpět rozježděné koleje, které na stezkách vznikly,“ řekl Deníku Souček.

Plzeňští fotbalisté se potřetí v historii střetnou s Bayernem Mnichov.
KVÍZ: Co všechno víte o zápasech plzeňské Viktorie se slavným Bayernem?

V lesích na Rokycansku v okolí Těškova musel Klub českých turistů kvůli vykácení dokonce jednu trasu přemístit. „Modrou trasu, která tam vede, jsme museli celou předělat. Přeložit ji na jiné cesty, protože značky nebylo kam namalovat,“ zmínil Sajdl. Podle něj je kritická situace také nad Předenicemi na jižním Plzeňsku u vrcholu Vysoká. „Kácí se ale v úplně celém kraji,“ podotkl.

S bloudícími turisty se setkal Michal Honzík ze Stříbra. S bratrancem často vyrážejí na Vlčí horu u Černošína. V jejím okolí probíhá také kácení stromů napadených škůdcem. „Na horu stoupáme většinou od Třebele, známe to tu jako své boty. Proto už ani nechodíme po značených cestách. Ale právě na okolních lesních cestách jsme dvakrát potkali ztracené pěší, kteří si stěžovali na nedostatečné značení,“ zmínil Honzík.

Most v Liticích projde rekonstrukcí.
Most v Liticích se v úterý uzavře

Nastalá situace tak klubu turistů zvedla i náklady. „Tohle je pro nás vlastně práce navíc. Musí se zaplatit doprava, materiál, značkařům se proplácí i stravné za celý den v lese. Náklady stoupají, my nejsme výdělečná organizace, žijeme z dotací krajského úřadu či obcí nebo ministerstva,“ poznamenal značkař. V sedmi tzv. značkařských obvodech v Plzeňském kraji tuto práci vykonává okolo 140 značkařů.