„V případě komína opravou prochází zejména spodek a pak hlavice. Nově bude třeba udělat i vyspárování a natřít kovové prvky. Průduch kvůli bezpečnosti zakryje mříž. Tím stavbu znepřístupníme, ale do jejích útrob bude možné nahlédnout,“ informoval starosta Miroslav Kroc. Akce už začala, smlouva se zhotovitelem je podepsaná a do října má být připomínka někdejší průmyslové výroby jako z cukru. Oprava vyjde na 400 tisíc.

Ve fázi přípravy výběrového řízení na zhotovitele je úprava někdejší barvírny. Celek byl v neutěšeném stavu, z patrové budovy zbylo torzo. „Zčásti ho zbouráme a zčásti opravíme. Hezké klenby přízemních sklepů stojí za to,“ sdělil starosta. Vzhledem k faktu, že nyní je stavba otevřená, po opravě se počítá s překrytím části betonovým stropem o rozměru 8 x 12 metrů. „Uvnitř vznikne prostor pro případné sklady, třeba na uložení laviček a podobně. Chtěli bychom tam ale umístit i malou expozici připomínající půldruhého století průmyslové výroby spjaté s místem. Oprava je propočítaná zhruba na milion korun, tři sta tisíc na ni obci poskytl formou dotace kraj. Veřejnosti areál brzo více zpřístupní i nová komunikace s parkovišti,“ dodal.

Od září 2017 v areálu už funguje in-line dráha. Využívají ji nejen bruslaři, ale potkáte tam i jedince na kolečkových lyžích, běžce, mrňousky na kolečkách či maminky s kočárky. Proto se uvažuje o přidání dalších metrů k zatímnímu oválu (450 m) dráhy. Brzo má areál oživit i workoutové hřiště (pro posilování vlastní vahou), discgolfové hřiště i sto osmdesát metrů dlouhá pumtracková dráha pro cyklisty. „Přímo ve Stupně máme výborný oddíl horských kol Author Team, jehož šéf Jaroslav Ryba byl letos zvolený prezidentem přes závody MTB v kraji. Navíc vedle ultramarinky vedou MTB trati, kam jezdí trénovat i česká reprezentace. Zázemí se tedy hodí. Pro skateboarďáky jsme navíc objednali tři prvky s dodáním teď na jaře,“ vypočítával starosta Kroc.

„Areál byl hrozný, pobořené baráky mezi nimiž se zdržovali lidé s pofidérní pověstí. Úpravy jen vítáme,“ hodnotila za místní Pavla Hopová.