Příslušníci Záchranného útvaru HZS České republiky pokračují v odstraňování následků obrovských hmotných škod na jižní Moravě.

Ničivé tornádo tu v závěru června zpustošilo sedm obcí a nejsmutnější je ztráta pěti lidských životů. Mezi složkami, které okamžitě na Hodonínsko vyrážely, byl speciální tým zmíněných profesionálních hasičů. „Jedná se o šedesát lidí a 44 kusů techniky ze všech tři dislokací. Tedy z Hlučína, Zbiroha a Jihlavy,“ potvrdila mluvčí útvaru Jana Urbancová.

Chlapi ze zbirožské základny se už tři týdny podílejí na demolici zničených objektů, což je zaměstná i dnes a zítra. Jak to bude vypadat dál, je předmětem dalších jednání. K další a dodejme mnohem horší přírodní katastrofě došlo totiž v Německu a vedení HZS zvažuje humanitární pomoc. „Nejen pro oblast Porýní-Falce, která nyní hlásí 110 mrtvých. Přívalové deště způsobily záplavy také v Sasku a Bavorsku,“ dodala Urbancová s tím, že hasiči nezapomínají ani na příspěvek pro Litvu.

Kromě umístění záchranné roty se Zbiroh může pochlubit ještě jedním unikátem. Expozice požární ochrany obsahuje exponáty od 18. století po současnost. Včetně robota, určeného k manipulaci s tlakovými lahvemi v místech zasažených požárem.