Dnešek je pro SŠ Jeřabinová velkým dnem. Na cestu do Francie se vydávají vybraní žáci, aby reprezentovali nejen svoji školu, ale i okres, kraj a Českou republiku vůbec. Přípravami žijí teoreticky už několik týdnů.

Na realizaci velkého rautu, který má pohostit až 900 hostů Českého velvyslanectví v Paříži, byli delegovaní Plzeňským krajem. Se svými bohatými zkušenostmi z minulých let určitě zaslouženě. „V šest hodin ráno vyjíždí autobus s devatenácti dětmi a čtyřčlenným pedagogickým doprovodem Dagmar Kfelířovou, Jitkou Soukupovou, Miroslavou Kučerovou a se mnou, přímo do Paříže. Doprovází nás ještě chladící vůz se vším potřebným," prozradila zástupkyně ředitele pro praktické vyučování Irena Vostrá, kterou jsme zastihli přímo při vrcholících přípravách.

„Připravujeme teplou i studenou kuchyni, včetně sladkého. Požadavek zněl, aby jídlo bylo zaměřené zejména na tradiční českou kuchyni," informovala učitelka odborného výcviku Jitka Soukupová.

Ta také prozradila, že dorazit by na velvyslanectví měli po zhruba deseti až dvanácti hodinách jízdy. Pak je čeká ubytování a druhý den seznámení se s prostory a příprava. Den ´D´ pak přijde ve čtvrtek, kdy žáci ukáží, jak se na večer připravili. Slavnostní večer odstartuje v 18 hodin. „Děti jsme vybírali už s předstihem. Víme z předchozích akcí, jak pracují a jak je kdo šikovný a spolehlivý, takže to nebylo těžké. Všichni na nabídku nadšeně kývli. Pracovat budou kousek od Eiffelovy věže. Odměna na ně čeká v pátek, kdy je pro nás připravená prohlídka Paříže. V noci se pak vracíme domů," doplnila ke čtyřdenní akci učitelka odborného výcviku Dagmar Kfelířová.

Co se týče příprav, pochopitelně je potřeba brát s sebou velké množství věcí, včetně některých potravin, které by se jen těžko na místě před rautem sháněly. Reklamu tak kuchaři a číšníci udělají i místním regionálním výrobcům, jejichž výrobky berou s sebou.

Pokud by se zdálo, že po této dozajista výjimečné příležitosti si dají studenti a jejich pedagogové zaslouženou pauzu, opak je pravdou. Hned po příjezdu začnou připravovat pohoštění na oslavu při příležitosti uvedení CT přístroje do provozu v rokycanské nemocnici.