„Zahraniční návštěvníky zajímá ještě Žebrák, Točník a Křivoklát. Ten dokonce více než Karlštejn,“ uvedl Petr Herynek z Infocentra mikroregionu Zbirožsko.

Podle Zdeňky Plundrichové z rokycanského informačního centra je pro cizince nejatraktivnějším turistickým cílem Dobřív a zámky. „Určitě vodní hamr a Pamětní síň Jindřicha Mošny, zámek Mirošov, zámek Kozel v nedalekých Šťáhlavech, ale láká je i třeba zřícenina hradu Libštejn či Vojenské muzeum na demarkační linii,“ uvedla Plundrichová s tím, že velké oblibě se těší také cykloturistika. „Městem Rokycany totiž vede Mezinárodní cyklotrasa RT 3, tedy Regensburg – Plzeň – Praha,“ doplnila.

Návštěvníci ze zahraničí přijíždějí do regionu už začátkem května a ubytovávají se zvláště v kempech. Jedním z míst, kam každoročně zavítá i několik cizinců, je kemp U Jezera v Ejpovicích. „Někteří sem jezdí už léta. Starší návštěvníci, kteří touží spíše po klidu, přijíždějí s karavanem a stráví tu i tři týdny. Výjimkou nejsou ale ani party mladých lidí. Ty žádají převážně ubytování v chatkách a zůstávají maximálně týden,“ uvedl majitel kempu Stanislav Šneberger.

Podle něj se kemp těšil největšímu zájmu zahraničních turistů hned po revoluci. „Byli zvědaví. Ubytovalo se jich tu tehdy víc než Čechů, kteří zase chtěli za hranice. Teď je to tak půl na půl,“ uvedl Šneberger.

Hotely zahraniční turisté příliš nevyhledávají. „Z devadesáti procent chtějí ubytování v soukromí, například v penzionech, nebo v kempech jako je třeba Habr,“ je přesvědčený Herynek, který se setkává především s cestovateli ze střední generace. „Ti jezdí v hlavní sezóně, kdy jsou prázdniny. V září nás pak navštěvují senioři,“ uvedl s tím, že lidé se v infocentru ptají skutečně na cokoliv. „Zajímá je, kde je tu v okolí nejlepší koupání, kde se dá ve Zbiroze dobře najíst. Žádají informace o dopravě, jízdní řády i jaké jsou možnosti sportovního vyžití. V poslední době se ptají zvláště na agroturistiku,“ vyjmenoval Herynek.