V Mýtě je vyhledávaným zařízením Resort Brdy. „Bylo to složité období, ale museli jsme se s ním nějak poprat. Je to jako v životě, Jednou je líp, jindy hůř,“ připouští manažer Pavel Štochl. Během zimních měsíců tu našly zázemí reprezentační hokejové týmy v mládežnických kategoriích. S dojížděním na rokycanský zimní stadion (po dálnici je to pár minut) a dokonalým servisem v Mýtě. Právě to považuje šéf resortu za nejúčinnější reklamu: „Sázíme na kvalitu, a pokud to lidé mezi sebou pošlou dál, o budoucnost obavu nemám.“ Důkazem je třeba nárůst svatebních obřadů na rekonstruované zahradě a každoročně zde modernizují vytipovaná zákoutí areálu. Nynější inflační skok se v podhůří Brd příliš neprojevuje. Cenovou politiku tu drží v rozumných mezích – jak za ubytování, tak za jídlo.

Zájem o letošní dovolenou mezi tuzemskou klientelou je, ovšem zatím se nejedná o nijak dramatická čísla. Přitahují pobytové balíčky se zaměřením na sport a romantiku.

Složitější to mají v Mýtě s personálem. Přivítají tu kvalifikované síly pro obsluhu návštěvníků i úklid pokojů a dalších prostor.

Důkazem našeho tvrzení je park U Tenků v centru obce. Foto Jaroslav Kreisinger
OBRAZEM: Újezd u Svatého Kříže nádherně rozkvetl

Vstupní bránou do Brd je rovněž Mirošov. A zde proslulý restaurant Na Statku s možností ubytování. „Přímo ve městě láká k návštěvě zámek a pak instruujeme hosty do okolních lokalit: lesů v Brdech, na Padrťské rybníky, hamr v Dobřívě, rozhlednu na Kotli, zámek Kozel, Atommuzeum u Míšova nebo přírodní rezervaci a vojenský areál na okraji Rokycan,“ vypočítává možnosti výletů Marie Šmídová. Náročné roky 2020 a 2021 tu přežili, i když se tu většinou mohli ubytovat jen lidé na služebních cestách. Kompenzace nemohly chybějící zisk vynahradit, takže pozitivnější je nynější vzrůstající poptávka po jedno- či dvoulůžkových pokojích. Především cyklisté mají namířeno do útrob pahorkatiny. „K našemu zařízení patří vyhlášená restaurace. Určitě bychom přivítali šikovného kuchaře, ale to určitě nejsme sami,“ usmívá se Šmídová a přiznává, že nepopulární zdražování nebo navýšení mezd se muselo částečně odrazit i v ceně služeb

Chateau hotel Zbiroh je jediným hotelem, kde můžete strávit noc v komnatách, ve kterých pobývali takoví velikáni jako císař Rudolf II., Karel IV., Zikmund nebo osobnosti Alfons Mucha a Ema Destinová.

Množství aktivit je zaměřené na turisty, kteří hodlají v komfortním prostředí vstřebat neopakovatelné zážitky při relaxačním pobytu nebo návštěvě akcí. Patří mezi ně večerní prohlídky pro dospělé nebo dětské exkurze s orientací na pokrmy a způsob stolování našich předků. Během prázdnin jsou pro plánované aktivity vyhrazené především středy. Kluci a děvčata mohou počítat s hrami a náměty, při nichž si procvičí buňky, a ti odrostlejší se věnují lahůdkám.

V sobotu 14. května je zde připravena Slavnost růžových vín, a kdo ji nestihne, zoufat nemusí. Rozhodně ho uspokojí menu v zámecké krčmě nebo prohlídka prostor, kde Mucha tvořil.