V pondělí a ve středu, kdy je přepážka otevřena do 17 hodin, musejí žadatelé počítat s tím, že si počkají několik minut ve frontě. „Je to tím, že někteří mají stále zažité úřední dny. Mohou ale přijít i v úterý, ve čtvrtek či v pátek,“ upozornila Radka Kokošková ze správního odboru.

Martin Šefl, který si na sklonku týdne vyzvedával nový pas, postávat na chodbě nemusel. „Byl jsem mile překvapen, čekal jsem, že tu bude teď o prázdninách mnohem víc lidí. Šel jsem ale na řadu hned jako druhý,“ svěřil se mladý muž, který plánuje cestu na Ukrajinu.

Ti, jenž nechali vyřízení nového dokladu na poslední chvíli, si mohou na úřadě zažádat i o tzv. blesk. „Ve většině případů jej vyhotovíme na počkání, nejpozději do druhého dne,“ sdělila Eva Kuncová ze správního odboru.

Podle ní jsou v současné době také velmi žádané zápisy dětí do pasů rodičů. „Tato úprava začala platit od 1. března letošního roku. Otec či matka musí přiložit k žádosti svůj cestovní doklad, občanský průkaz a rodný list svůj i potomka,“ vysvětlila Kuncová.

Pokud však děti cestují za hranice třeba s prarodiči, potřebují doklad svůj vlastní. „Od 25. dubna si mohou zažádat o cestovní doklad se strojově čitelnými údaji a biometrickými prvky dokonce i děti mladší pěti let. Znamená to, že fotografii už také nepotřebují – dítě, stejně jako ostatní starší žadatele, vyfotíme u nás,“ dodala Kokošková. Tento pas platí pět let.