1937: V dole Ferdinand zemřelo 14 horníků

Chomle – Historie těžby černého uhlí sahá až do šestnáctého století. V roce 1830 pak otevřel doly v místě zvaném, Čeňkov hrabě Kašpar Stenberk. Horníci tu fungovali se sousedy z Vejvanova dál a museli občas čelit hospodářské krizi i častému střídání majitelů. Na severní straně za vesnicí, kde se křižují cesty z Radnic, Kamence, Mostiště a Vejvanova, stál kamenouhelný důl Ferdinand s hloubkou 62 metrů. Tragického 24. dubna 1937 ho zatopil obrovský příval vody. Tři kilometry chodeb byly zatopené během 15 minut. a o život přišlo čtrnáct mužů: Václav Kadeřábek, Václav Triner, František Triner, František Ocásek, Alois Spěváček, Josef Belšán, Josef ikháml, Václav Nový, Josef Tupý, Václav Hoffman, Prokop Lehký, Alois Šilpoch, Jan Houška a Antonín Cechl. Zůstalo po nich čtrnáct vdov a 27 potomků.

Smutnou událost připomíná pomníček mezi Chomlí a Vejvanovem.

Permoníci mají 13 zastavení

Chomle – Kam se vydat z Chomle na procházku? Starousedlíci mají jasno. Lákavý je výšlap k novému rybníku u sousedů v Mostišti.

Ti mladší určitě dají přednost naučné stezce Za permoníky Chomle a Vejvanova. Vybudovaná byla roku 2018 zásluhou členů Základní organizací Českého svazu ochránců přírody Radnice v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. vede do míst proslavených těžbou uhlí a je dlouhá čtyři a půl kilometru. Má třináct zastavení. Na stezce se lze osvěžit v nově vybudovaném přístřešku, umístěném na výhledové místo do okolí nebo v hospodě ve Vejvanově. (hav)