Nedostatek dětí potvrzuje i fakt, že většina škol zrušila přijímací zkoušky úplně a nestanovila ani jiné kritérium, třeba průměr z posledních vysvědčení. „Na čtyřleté studium přijímáme ty nejlepší z přihlášených. Pokud kapacitu hned v prvním kole nenaplníme, vypíšeme kolo druhé. Žáci, kteří se hlásí na osmileté gymnázium čekají testy společnosti Scio ve dvou termínech, a to 22. a 24. dubna,“ sdělila Drahomíra Rancová, ředitelka Gymnázia a Střední odborné školy v Rokycanech. Do každého oboru je podle ní v současnosti přihlášeno asi dvacet uchazečů.

Také ve Střední odborné škole budou přijímat zájemce bez přijímacích zkoušek a řízení se uskuteční podle prospěchu uchazečů. „Někdo si k nám podal přihlášku hned na tři obory, jiný to zkouší k nám, ale zároveň i na jinou školu. Pro jaké studium či školu se nakonec rozhodne, zjistíme skutečně až v září,“ popsal ředitel zařízení Václav Vild. Je přesvědčený, že nepomohou ani zápisové lístky. „Každý uchazeč musí do pěti dnů po obdržení rozhodnutí o přijetí odevzdat lístek. Nikdo ale už nezjistí, zda tento požadavek opravdu splní,“ dodal Vild. To podle něj může vést i k dalším organizačním problémům v souvislosti s pracovními úvazky pedagogů.

Zatímco ředitelé škol nový systém kritizují, děti z devítiletek ho vítají. Mají tak větší možnost výběru. „Zatím mám samé jednotky a ráda bych si je udržela. Pokud ale v učení trochu polevím, nebudu alespoň ve stresu, že se nedostanu na školu, kterou jsem si vybrala,“ svěřila se třináctiletá Veronika Rottová z okresního města. Její rodiče však už z novinky tolik nadšeni nejsou. „Na prestižní školy to budou zkoušet i méně nadané děti. Pokud se jim budou chtít školy přizpůsobit, úroveň vzdělávání klesne,“ myslí si maminka Veroniky.