Podle meteorologů počasí stejně jako o víkendu přinese opět hodně oblačnosti a na většinu území občasný déšť nebo přeháňky, místy se vyskytnou bouřky. Vzhledem k tomu, že postup bouřek bude jen velmi pomalý, může v nich na některých místech napršet i velké množství srážek, které by pak opět způsobily lokální záplavy. Varování před nimi platí například v Hošovském Týně nebo ve Stodu. Druhý stupeň povodňové aktivity je teď ve Lhotě, na Bílé hoře, ve Štěnovicích a Českém údolí. Zatímco o víkendu působil ve Štěnovicích potíže splach z polí, dnes meteorologové očekávají vzestup hladiny řeky Úhlavy, v jejímž údolí obec leží. „Vzhledem k tomu, že se odpoledne očekávají bouřky, může hrozit nebezpečí téměř všude. Problémy mohou být zejména u menších toků, které jsou přeplněné a reagují už na menší srážky," řekla hydroprognostička Lenka Boříková. Toky mohou během pondělí nebo úterý stoupnout až o dva metry.

Fotogalerie: Bleskové povodně na Plzeňsku

Hasiči za sobotu a neděli v souvislosti s deštěm zasahovali u 266 událostí. Nejvíce na Plzeňsku, Klatovsku a Domažlicku. „Jen čerpání vody z objektů a komunikací si vyžádalo 147 výjezdů. Zbylé události se týkaly uvolňování propustků, koryt potoků, monitoringu stavu vody na tocích a odstraňování popadaných stromů,” uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Hasiči museli několikrát před vodním živlem zachraňovat lidi.

„Ve Starém Plzenci šlo o rodinu uvězněnou v automobilu ve vodní laguně. Ve Štěnovicích zasahoval letecký záchranář při vyzvednutí osoby uvíznuté v zaplavené oblasti. Dále jsme ve Štěnovicích zachraňovali z domů okny osm osob a jedné ženě jsme pomohli dostat se přes vodu pomocí nastavovacích žebříků,” konstatuje.