VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastávka v Borku se nekoná

Rokycany, Borek – Předpokládané neplatí, zasáhla vyšší moc. Řeč je o zamýšlené železniční zastávce v Borku, která se měla začít budovat už 
o prázdninách. Na první zastavení vlaku si ale místní teď počkají rok až dva.

8.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ladislav Schäfer

Akce měla vzniknout ještě 
v rámci optimalizace trati Rokycany – Zbiroh, vlastně šlo 
o dodatečně schválené doplnění. V původním projektu nebyla. Kvůli tomu, že přestavbu železničního koridoru financuje Evropská unie a mohly by vzniknout problémy s uznáváním nákladů, rozběhnutý záměr má červenou.

„Zatím jsme oficiální zprávu v tomto smyslu neobdrželi, donesly se nám však zvěsti
o možném zvyšování nákladů," sdělil starosta Vladimír Šmolík. „Obavy, aby kvůli zastávce nevznikly komplikace
s uznatelností financování celé akce, ovšem chápeme," říká místostarostka Marie Hlávková. O odsunutí výstavby tedy zástupci města zatím pouze slyšeli, s realizací zastávky
v Borku stále ještě počítají.
V rozpočtu na ni mají Rokycany vyčleněné čtyři miliony."

O náklady se totiž město a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) měly dělit. Starostí Rokycan bylo zajistit vybudování přístupových komunikací a osvětlení, SŽDC zase počítala s prostředky na vznik nástupišť, zabezpečovacích zařízení a kryté zastávky. Část dalších nezbytností už je hotová díky optimalizaci železničního koridoru.

„Akci jsme připravovali. 
V rámci zvažování ekonomické studie proveditelnosti a ana- lýzy pravidel Operačního programu Doprava se ale zjistilo, že není možné dodatečně měnit projekt základní stavby," sdělil mluvčí SŽDC Pavel Halla. „I přidání nové zastávky do projektu by z pohledu Evropské komise znamenalo změnu zadávacích podmínek veřejné soutěže na zhotovitele, a tím i ztrátu možnosti spolufinancování z Fondu Soudržnosti Evropské unie," zdůvodňoval. 

Od záměru výstavby zastávky ale provozovatel státních drah necouvá. Vede kvůli tomu další jednání a vedle technického řešení hledá ze- jména způsob zafinancování nové stanice mimo výstavbu koridoru. Ten bude dokončený v prosinci, zastávka by ale podle odhadu hlavního investora mohla být zařaditelná do plánu na léta 2013 a 2014.

„Reflektujeme na požadavek obyvatel snažících se vyhnout ne právě příjemnému proplétání městem. Máme zájem, aby se železniční doprava rozvíjela a dokázala konkurovat automobilové," odůvodňoval Halla. Protože i město usiluje o to, aby aut z centra ubylo, a chce vyjít vstříc Boreckým, na využití ´svých´ čtyř milionů jiným způsobem nechvátají.
Celkové náklady na realizaci klasické zastávky, jaká vyrostla třeba u Kařeza, odhaduje SŽDC zhruba na 20 milionů.

Autor: Božena Šopejstalová

8.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Starší muž u Mostiště havaroval na čtyřkolce

Ilustrační foto

Florbalisté FBC dobývají Liberec

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Zpěv koled na Rokycansku provázely školní jarmarky

Rokycansko – Oficiálně v šesti místech okresu se ve středečním večeru připojili zpěváci ke společnému přednesu koled. Signál po rozhlasových vlnách oslovil patrioty Hrádku, Mirošova, Plískova, Mýta, Břas a také Zbiroha.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT