V kombinaci s nedostatečným větráním ale může být třeba pro školáky skrytým nebezpečím a spíše zdrojem nákazy než vědomostí. Zejména kvůli nadbytku oxidu uhličitého (CO2), který člověk vydechuje. Jeho zvýšená koncentrace při vyučování má vliv na pálení očí, únavu a s tím spojené nižší soustředění.

„Situaci nepodceňujeme, i když odborníci při měření nezaznamenali žádné nadlimitní hodnoty,“ konstatoval ředitel ZŠ TGM v Rokycanech Lukáš Rada. Pozitivně hodnotil osazení dřevěných eurooken v učebnách a ani oprava fasády na sklonku loňského roku neznamenala žádné dramatické změny.

V Mlečicích na severu okresu dbá vedení školy na pravidelný pohyb sedmdesáti kluků i děvčat v přírodě. „Třicet dětí z mateřinky je venku denně, i když zrovna teď máme chřipkové volno. A také čtyřicítka školáků má pohybu dost,“ je přesvědčena ředitelka Marie Pražská. Složitější to mají v Holoubkově, kde musí intenzivněji ve třídách větrat. „Měření hygieniků potvrdilo, že je to účinný krok,“ potvrdila ředitelka Iveta Vodičková.