„Pokles je dán oživováním výroby po hospodářské recesi, zahájením sezónních prací, například v lesnictví, zemědělství i v turistickém ruchu. Obce navíc stále zaměstnávají na veřejně prospěšné práce,“ vysvětlil Jan Koranda, zástupce ředitelky Úřadu práce v Rokycanech. Tento trend bude podle něj pokračovat i tento měsíc, i když už s menším poklesem než v dubnu.

I přesto, že se hrádecké železárny z krize ještě nevymanily, oživení pociťují. „V současné době naplňujeme naše kapacity na pětapadesát až šedesát procent oproti úrovni z let 2007 a 2008, než na železářský segment dopadla krize. Toto oživení ale neznamená, že bychom nabírali nové lidi. Počet zaměstnanců se od začátku roku 2010 nezměnil,“ uvedl Pavol Hubočan, výkonný ředitel železáren Z-Group.

Také rokycanským Kovohutím se nyní daří lépe než vloni v tuto dobu. „Celkově se situace se zlepšila. Došlo k velkému zvýšení zakázkové náplně, i když na druhou stranu stouply i ceny vstupních surovin,“ sdělil generální ředitel závodu Josef Macháček. Jak dlouho tento příznivý stav vydrží, nelze podle něj odhadnout. „Pokud by se nám ale podařilo nastartovat nové projekty, zřejmě by došlo i k náboru nových zaměstnanců,“ doplnil.

V současné době je na trhu práce v regionu největší poptávka po kuchařích, automechanicích a také po zdravotním personálu.
Míra nezaměstnanosti v ČR klesla v dubnu na 9,2 procenta.