Na přehlídku umu mladých kapel z různých koutů republiky se také náležitě přizdobilo. Zbirožští na to pamatovali dokonce už zjara, kdy z ankety mezi obyvateli vyplynulo, že by se město mělo více zazelenat a kde. Podobný apel vůči vedení města pro mnohé možná překvapivě zazněl i od dětí. Dokonce ho zakotvily v projektu Na Zelenou, který byl jako jeden z osmi v rámci republiky oceněný i finančně. Gró se sice týkalo řešení bezpečné cesty do školy, ale žáci ze ZŠ J. V. Sládka tam zahrnuli třeba i potřebu ´zelené´ úpravy kolem autobusových zastávek a dopravních uzlů.

Na základě zmíněných dvou skutečností zveřejnilo vedení města záměr ozelenění centra a při posuzování nabídek se vybírající tým rozhodl pro variantu místního zahradnictví z Františkova. Za něj nám Hana Skalková řekla, že podle potřeby, aby od jara skoro do zámrazu byl střed Zbiroha rozkvetlý, měli za úkol soustředit se na tři lokalit. „Zvolili jsme kombinaci rostlin kvetoucích průběžně do října. Ty nižší, tak do 25 centimetrů, jsme vybrali do míst, kde nás omezovaly podmínky dopravy. Vzhledem k přehlednosti situace v okolí kruhového objezdu jsme do ostrůvků dělících jednotlivé proudy vybrali afrikány v zářivém žlutém odstínu," vysvětlovala Skalková. Pestrým akcentem je nyní i okolí takzvané váhy poblíž kostela. „Tam jsme navazovali na stávající výsadbu a přidávali pro oživení a celkový efekt jak časně na jaře rozkvétajících cibuloviny, tak i velké shluky dlouhý čas kvetoucích trvalek," vysvětlila zahradnická odbornice paní Hana. Barevným ostrůvkem v centru se stala také proluka náměstí, kde se teď uskuteční hudební oslavy. „Dominanta prostoru, fontána, letos stříkat nebude, došlo k technickému zádrhelu. Tím spíše jsme chtěli její okolí zkrášlit," uvedl starosta Milan Rusek. Stejně tak se květy rozzáří i čtyři kruhové záhony v proluce s centrálně umístěnými hlohy. „Volili jsme letničky vyšší, třeba přes půl metru, například variantu rudbeckie Preria Sun a Shery brandy, ale také krásnoočko Coreopsis basalis, Jak už název napovídá, jsou ve žlutých a červenavých odstínech. Celek doplňují oranžově kvetoucí dosny s tmavým listem a také okrasné trávy vousatce," objasnila Skalková.

Půda záhonů se dočkala ´chutného´ výživného koktejlu a v lokalitách, kde budou květiny vystavené většímu slunečnímu úpalu, se půda navíc mísila s prostředky zadržujícími v zemi vláhu.

Novou zeleň už převzalo město do své správy. Předcházelo tomu ale ještě zaškolení pracovníků technického úseku ohledně způsobu další péče o rostliny a hasičů zase ve způsobu zálivky. „Nutno říci, že to berou zodpovědně a květinám se daří," chválila je zahradnice.