Na Cekovském a Kařezském dolním rybníku poutá pozornost zvláštní zařízení na lodích. Jsou to plynová děla na kormorány. Přesněji řečeno cílená proti jejich škození. Ptákům zkrátka nedopřejí klid k hodování.

I když to byl pro Rybniční správu Colloredo Mannsfeld další výdaj, trpělivost přetekla. „Od listopadu 2014 do zámrazu a k tomu za únor a březen jsme sečetli škody na více než čtyři sta tisíc. Museli jsme koupit novou násadovou rybu. Opět!" zlobil se šéf rybníkářů ze Zbiroha Radek Jandera.

Obecným problémem je, že kormoráni v ČR už několik let přezimují. Shlukují se na větších plochách, které vzhledem ke slabým zimám ani nezamrzají. Jako je u nás Klabava či řeka Berounka. Do okolí se pak létají krmit. „Na rybníky nalétávají jako pro jídlo do ledničky," přirovnával Jandera. Výsledkem je vyžraná a pomlácená ryba. Nejhůře teď dopadl Kařezský dolní, kde mají rybníkáři škodu zhruba za 350 tisíc. Uchráněný řádění vzdušných pirátů ale nezůstal ani Kařezský horní, tam jimi způsobenou spoušť rybníkáři vyčíslili cifrou přesahující padesát tisíc.

„I když teď kormoráni létají také na Štěpán a leckams jinam, nejvíc škodí na Kařezském dolním. Proto tam máme plynové dělo a druhé jsme umístili na Cekovský. Tam je totiž ryba, která jako potravní momentálně kormoránům velikostí nejvíc vyhovuje," vysvětloval Jandera. Funkce děl spočívá v tom, že podle jejich časovačů, nastavených na určitou frekvenci, bouchají a rána ptáky splaší. Rybník jimi opatřený pak v takové oblibě ke krmení už nemají. „Zpočátku jsem na zvuk reagoval také, teď už si zvykám," uvedl Pavel z Kařeza.

Se žravostí kormoránů bojují rybníkáři už hezkých pár let. Chodí je plašit a mají dohodu i s myslivci, kteří kvůli rušení nezvaných hostů v o-kolí střílejí. To ale chce spoustu času. I proto padla volba na těžší kalibr. Jak se děla osvědčí, ale jasně ukáží až výsledky výlovu za dva roky. Nyní zatím nezbylo než koupit a umístit do nejpostiženějších míst novou násadu. Zůstane tam dva roky a poté výtěžek výlovu potvrdí, jak se nákup děl zúročil.