Se zlatem a bronzem se zástupci našeho okresu vrátili z brněnského finále soutěže Dobrovolný hasič roku 2014.

„Jsme nejmenší okres, ale přitom z něj uspěly hned dva celky," usmíval se spokojeně starosta Zvíkovce a člen sboru dobrovolných hasičů městyse Pe- tr Uher. Vždyť jeho tým bral bronz. Rozzářený byl i velitel jednotky SDH Zbiroh Ludvík Svoboda. Záře zlatého kovu tomu přidala. „Byly desítky přihlášených, odborná porota z generálních ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska nominovala pětici sborů, pro než se pak vyslovovali hlasováním e-maily či esemeskami lidé," vysvětloval Svoboda.

Dobrovolní hasiči ze Zbiroha se prezentovali červnovým zásahem v dětském táboře v Jablečně, kde děti ohrožoval rozlitý potok a pádem hrozily stromy. Proto kluky a děvčata evakuovali.

Zvíkovecké zase mohli příznivci ocenit za zásah v Podmoklech. Díky jeho včasnosti a strategii jednotka dostala požár pod kontrolu a pomohla zabránit dalším škodám.

Radost oceněných hasičů je obrovská. Za obě party z Rokycanska se do Brna na slávu rozjel patnáctičlenný tým z obou sborů a Zbirožské doprovázel i nový starosta Milan Rusek. Noc v metropoli Moravy byla prý veselá. Vítězové ze Zbiroha se vracejí se šekem na sedmdesát tisíc, trofejí v podobě skleněné hasičské přilby s věnováním, tabletem pro využití při zásazích a vysílačkou. Vysílačky udělaly radost i bronzovým Zvíkoveckým a radují se rovněž z dvacetitisícového šeku.