Posledním odstraněným pozůstatkem po vojácích byly lustry v Muchově sále, ve kterém vznikala i Slovanská epopej. „Nahradily jsme je třemi velikými kříšťálovými svítidly z Nového Bydžova. Prostřední lustr, nejdelší, měří kolem tří metrů,“ pochlubil se na místě Jaroslav Pácha, představitel Gastra Žofín vlastnícího objekt.

Křišťálové lustry korespondují s novou ´křišťálovou´ střechou nad velkým sálem. Tak byl stavbě vrácen vzhled vtisknutý jí skoro před dvěma staletími při Strossbergově přestavbě. Tímto krokem také z jižního křídla zmizela zelená plechová krytina. „Obnova řešení z určité doby je pro zámek určitě přínosem,“ konstatovala Jana Cinkeová, která má v okrese památky na starosti.

Nynější skleněné tabule se od těch původních ale liší. Jedná se o speciální dvojitá termoskla nepropouštějící chlad. „Ale ani tolik tepla, aby netrpěly trámy,“ vysvětloval Pácha. Střešní plášť byl obnoven s využitím nových hliníkových profilů, ale rozměry odpovídají původním historickým konstrukcím prosklení.

Stejně jako dříve se prosklení dočkal i strop, ale v tomto případě jemně mléčným sklem, aby nebylo zdola vidět trámy a přitom shora dovnitř dopadalo měkké světlo. „Sál je tedy zase křišťálovým, jak se mu dříve říkalo. Ještě uvažujeme o tom, jestli okna ve stěně, která vznikla později, nezazdít, aby světlo dopadalo opět jen shora,“ dodal Pácha.

Novinkou je také, že se ještě před prázdninami podařilo otevřít druhý prohlídkový okruh nazvaný Za tajemstvím hradu a zámku. Návštěvníci se dostanou do vězeňských kobek, po dlouhou dobu zazděných, kde byli drženi hlavně čeští páni v době pobělohorské. Trasa zájemce zavede i do hradní věže a k nejhlubší studni v Evropě, 163 metrů hluboké, která už část svého tajemství vydala. Další ale patrně ještě skrývá pod železobetonovou překážkou, jištěnou s největší pravděpodobností minami.

Novinkou rovněž je, že kolaudací stavebních úprav půdních prostor západní části zámku skončila její rekonstrukce na hotel a kongresové centrum. Střechu nad nově využitou půdou nově kryje šedavá umělá břidlice.

„Výhled na krásné okolí zámku tím už nic neruší,“ konstatoval majitel objektu. V někdejších půdních prostorách se nyní nachází dvacet nových pokojů. Všech dohromady, tedy i s přízemím a prvním patrem, je ale třiapadesát. „Včetně deseti apartmá využitelných pro novomanžele. Jedno je dokonce umístěné do věže z roku 1468, aby si nevěsty připadaly jako princezny,“ uvedl Pácha. Ke svatbám pak dodal, že oproti loňským deseti, kdy vlastně s nimi začínali, jich letos už bude sedmdesát.

„Počítám ale jen ty velké, i s hostinami, kdy tu je více než sto hostů. Kromě tuzemských snoubenců, si na zámku ano řekne i řada zahraničních – hlavně z Ameriky, ale také Nového Zélandu a Austrálie,“ sdělil.

Pokud jde o pokoje, vznikly nákladem asi 153 milionů. „Hodně jsme se při úpravách snažili využít i původní architektonické prvky. Zejména trámy v půdní vestavbě. „Záměrem je, aby pomáhaly navozovat náladu. Proto pokoje, kde zůstaly, jsou navrženy v gotickém a renesančním duchu,“ vysvětloval Pácha.