Starost mu dělá i dramatické zdražení energií, neboť péče o metráky šupináčů je po technické stránce náročná. Jandera i proto nevyloučil určitou úpravu cen. Budou se odvíjet podle situace na trhu. V úterý 26. října Zbirožští obsadí rybník v Mýtě. Štěpánský tu přijde na řadu v listopadu.

Rybniční správa Zbiroh hospodaří na 238 ha plochy, což zahrnuje 25 rybníků od Rokycan až po Žebrák. Největším rybníkem správy je Štěpánský (s výměrou 52 ha a objemem cca 1,3 milionu krychlových metrů vody. Druhým největším rybníkem je Cekovský (44 ha) a následuje Kařez dolní (37 ha). Některé rybníky jsou součástí zvláště chráněných území. Například soustava Kařezských rybníků je přírodní památkou o rozloze cca 66 ha a rybník Labutinka v Oseku u Rokycan je evropsky významnou lokalitou.

Ilustrační foto.
Hospodští o kontrolách očkování a testů: Jen na nás přehazují odpovědnost

Celková produkce se ve Zbirohu se pohybuje kolem 1200 až 1400 metráků ryb, z čehož je 96 % kapra a 4 procenta těch zbývajících - amur bílý, štika obecná, candát obecný, lín obecný, bílá ryba (tj. plotice obecná a perlín ostrobřichý) a sumec velký. Zhruba dvě třetiny výroby putují na zahraniční trhy Německa, Francie, Polska, Slovenska, Rakouska a zbývající třetina najde uplatnění na domácím trhu. Buď přímo pro konzumaci zákazníků nebo na zarybňování revírů.

Ve středisku ve Zbirohu je rovněž zajišťován prodej živé ryby včetně sivena amerického či pstruha duhového, který je příjemnou změnou na talířích zejména v letních měsících při grilování. Dále je možno si rybu zakoupit při samotných výlovech, které probíhají tradičně v podzimních měsících.