Prvním předpokladem je vyčištění. „Nejprve ale odebereme vodu a deváťáci potom s kolegyní Markétou Soukupovou provedou rozbor,“ informovala učitelka Andrea Tláskalová, jež za ZŠ projekt Otevírání studánek zastřešuje. „Dění se opakuje už třetím rokem a letos od MAS Světovina a Plzeňského kraje na ni naše devítiletka dostala deset tisíc,“ informovala ředitelka Květuše Horáková.

Na dnešní výpravu se spolu se čtvrťáky vydávají skauti a oddíl ochránců přírody Šneci.
Nejde totiž jen o vyčištění studánky a jejího okolí. Současně budou účastníci v rámci akce Uklízíme svět zbavovat přírodu odpadků, kterými ji lidé zásobili.

„Odpoledne nám nahromaděné kupy pomohou odvozit ochránci přírody,“ informovala Tláskalová. Během celé výpravy budou také kluci a děvčátka mapovat ohrožené živočichy a rostliny.

V pátek už akci předcházelo zahájení s ní související žákovské výstavy obrázků. Byla zároveň soutěžní. Ze druhého stupně díky své práci zvítězila Aneta Rendlová a odnesla si hned dva plyšáky. Při hlasování se totiž spolužáci shodli s odbornou porotkyní Věnceslavou Drábkovou, takže autorka získala cenu dvojitě. Na prvním stupni se malí výtvarníci dělili do kategorií. V rámci 1. a 3. třídy žákovské hlasování vyneslo prvenství Lence Čížkové, mezi čtvrťáky a páťáky Lukáši Vildovi. Odbornice pak z nejmladších výtvarníků nejvýše hodnotila výkres Romana Asenova a ze čtvrťáků a páťáků se vyslovila pro práci Jakuba Suka.