Téměř nadlidského úkolu se ujala Helena Zemanová z Rokycan. Vysokoškolsky vzdělaná žena je původní profesí projektantka a v důchodu se vrhla na doučování mladých lidí v oboru matematika. A právě po získaných poznatcích hodlá od základu změnit tuzemský školský systém! „Je to jen a jen o chování pedagogů vůči žákům, a to na všech úrovních. Studenti musí být pro učitele partnery, nikoliv podřízenými nebo někým, koho diskvalifikuji už před prověrkou znalostí," má jasno aktivní dáma.
Včera mohla své představy konfrontovat s realitou. Navštívilo ji několik mladých lidí, kteří si vybrali prestižní ústavy v zahraničí. „Já jsem absolvoval devítiletku v ulici Míru a pokračoval v Mariánských Lázní hotelovou školou. Stačila jedna přednáška a stal se ze mne anglický vysokoškolák. V Birminghamu se věnuji hotelové problematice a turistickému ruchu," seznámil vrstevníky s významným životním krokem Filip Kučera. Dvacetiletý sympaťák si ještě na střední škole vyzkoušel profesi barmana (mimo jiné ve Žďáru). Od podzimu by měl absolvovat roční stáž ve francouzských prestižních hotelích a je přesvědčen, že ho to posune mnohem dál!
Filipovým slovům naslouchala se zájmem Hanka Stáňová. Na univerzitě v německé Bochumi zvolila odvětví management plus ekonomie a přiznává, že první rok byl hodně náročný: „Naprosto odlišný je tu třeba způsob zkoušek. Ovšem od druhého ročníku je to volnější, Mohu si třeba předměty vybírat."
Beseda v domě Heleny Zemanové se protáhla do večerních hodin a naši vyslanci
v zahraničí si stále měli o čem povídat a co srovnávat. „Škoda, že si to neposlechli zástupci městského úřadu nebo ředitelka gymnázia. Zvala jsem je, jenže se omluvili," konstatovala hostitelka.