„Zrno je třeba před uložením jen čistit, bez dosoušení. Na to, jak špatné výnosy jsem kvůli suchu čekal, jsem  docela mile překvapený,“ konstatoval ředitel Zbirožské akciové společnosti Jakub Červenka. Pod střechou mají ozimé ječmeny, řepky a pšenice, jarní ječmeny dosekávají a přejdou na ovsy, kterých je asi 110 hektarů. Ve středu předpokládají ukončení žní. „Panující horka si ale vynucují speciální opatření jako obrývaní polí a nezbytnost mít u lánů kvůli nebezpečí požárů vozy s vodou. Zrovna v týdnu nám chytila za Týčkem sláma na strništi za kombajnem. Díky našim opatřením a zásahu tří hasičských sborů se podařilo dostat oheň pod kontrolu. Škoda byla malá, omezila se jen na rozlohu jednoho hektaru,“ dodal Červenka.

Příkosická zemědělská, a. s., dosekala 1. srpna. Poslední na řadu přišlo jarní triticale. „Výnos byl špatný, vysévali jsme ho později jako protierozní opatření kolem kukuřic. Ani ozimé plodiny ale nedaly dobrou úrodu, sucho mělo u nás vliv i na řepky a ozimé ječmeny. Jen pšenice na to, jak bylo, dopadly docela dobře,“ uvedl ředitel Ladislav Vágner.

Mezi sečemi, kdy čekali na plnou zralost dalšího druhu obilí, Příkosičtí sklízeli také trávu na semena, což je jedna z jejich specializací. Práce na polích žněmi  nekončí – zemědělce čeká sběr slámy, orání, hnojení a další příprava na setí ozimů.