„Největší problém vidím v tom, že nás vláda při vstupu do Evropské unie dost zatratila. Nechápu, jak mohli podepsat pro toto důležité odvětví takové nevýhodné podmínky,“ myslí si rokycanský zemědělec Jindřich Jager.
Dodává, že výkupní ceny komodit klesly až o padesát procent. „Ceny spadly úplně neuvěřitelně, teď se prodává všechno tak o půlku levněji, přičemž ale vstupy jsou ještě vyšší, než v předchozích letech. Pěstuji jen pšenici, ale když jsme mluvil s chovateli, kteří dodávají mléko, stěžovali si, že je to ještě horší, “ řekl Jager.
„Já jsem sice už v penzi a hospodářství zabezpečuji spíše sám pro sebe. Byl to a je můj největší koníček. Musím uznat, že to teď mají zemědělci určitě těžší. Měl jsem rád čerstvé mléko, ale to už teď skoro nikdo nedělá, protože se jim to nevyplatí. My si také už kupujeme mléko v marketech, ale ta chuť se opravdu nedá srovnat,“ míní zemědělec z Ejpovic Jiří Šik.
„Dříve jsem prodával mléko, pšenici i maso, ale teď to nikdo nechce. Sice jsme neměli takové vymoženosti a tolik strojů, ale o naše produkty byl větší zájem. Nechal jsem si jen několik políček a obhospodařuji si je hlavně pro svoji potřebu,“ řekl Jaroslav Urban z Klabavy.
Zemědělci okresu se shodují, že dokud se nevyrovnají podmínky mezi starými a novými státy unie, nebude české zemědělství konkurenceschopné.
„Já to vůbec nechápu, proč dovážíme maso, mléko, vajíčka a vůbec všechny podobné produkty odjinud, když je pěstují naši zemědělci? Osobně si nejradši koupím místní výrobek už jen pro ten pocit, že podporuji náš okres i republiku,“ je přesvědčená Eva Havlíčková.
„Jsme z toho hodně smutný, protože zemědělství je celý můj život. Věřil jsem, že toto odvětví, které je opravdu důležité, protože přináší jednu z nejzákladnějších potřeb lidí, tedy jídlo, nikdy neopustím. Teď ale opravdu váhám, co dál,“ uzavřel Jager.