Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci už počítají ztráty

Rokycansko - Deště ztěžují žně, často nelze vyjet do rozmoklých polí a kvalita obilí klesá.

10.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Klára Mrázová

Místo pod střechou mají zemědělci většinu obilí ještě na polích. Počasí letošního léta zatím sečím vůbec nepřálo a ani další prognózy nejsou nejlepší. Vítaná je každá chvíle, kdy plochy trochu vyschnou a kombajny mohou do polí.

„Je mokro, do obilí se nedá pořádně vjet. I když někde byla sobota pěkná, my tu měli pořádnou přepršku a v neděli lilo. Doufám, že se počasí nezkazí, během úterka chceme ve žních pokračovat,“ sdělil ředitel Příkosické zemědělské, a. s., Ladislav Vágner. „Asi ze tří set hektarů máme sklizené ozimé ječmeny a zhruba ze čtyř set šedesáti řepky. Začínáme sekat pšenice, těch máme na sedm set hektarů, a jarní ječmeny, kterých je asi šest set hektarů. Pak nás čeká ještě sto dalších, a to triticale,“ vypočítával.

Přes mokra zatím obilí naštěstí neplesniví, ale obava z toho panuje. „Už jsme si jistí, že pšenice potravinářskou kvalitu mít nebude, jen krmnou. Jedině by se ještě někde mohlo stát, že určité plochy nebyly dozrálé. U nich je naděje, že deště přestály bez úhony a ztráty kvality,“ podotkl Vágner. V dané souvislosti se nezdržel ani výtky k politikům. „Berou zemědělství na lehkou váhu a nastavovat mu podobné mantinely jako pro fabriky, je nesmysl. Má přece biologický charakter, je závislé na počasí. Tyhle žně to jasně dokreslují,“ poukázal.

V Kladrubské, a. s., také ´chytají´ každou hezkou chvilku. V sobotu to zkusili, ale déšť snahu zmařil, a tak čtyři kombajny společnosti začaly pole opět brázdit až v průběhu pondělka a včera pokračovaly. „Snad nás to nevyžene,“ zvažoval hlavní agronom Václav Spurný. „I tak je zrní mokré, všechno se dosušuje,“ podotkl roztrpčeně. Momentálně pospíchají s kosením pšenic, jimiž mají oseto 1160 hektarů. Průměrná výnosnost je zatím 5 tun na hektar. Kvalita ale šla dolů, vesměs je pouze krmná. Řepky z 570 ha už Kladrubští dostali pod střechu a také ozimé ječmeny (420 ha), které přišly na řadu jako první. Na sklizeň ještě čeká 460 ha jarních ječmenů, 120 ha ovsů, 60 ha hrachu a asi 40 hektarů hořčice.

„Situace opravdu nevypadá vůbec dobře. Obilí totiž nestačí kvůli počasí vysychat,“ sdělil agronom Zbirožské, a.s., Vladimír Balák. Obavy o ječmen, řepku nebo hrách už sice nemají, zato pšenice a triticale jsou ještě v ohrožení. „Zatím máme sklizeno zhruba třicet procent pšenice. Jedná se asi o dvě stě pět hektarů z celkových téměř sedmi set. I když minulé léto také dost pršelo, pak byly týdny horka, což zemědělcům hodně pomohlo,“ mínil agronom. Meteorologické prognózy jsou ovšem letos méně příznivé. Plánem Zbirožské, a.s., je sklidit do konce srpna. Jaká bude skutečná realita, je zatím ve hvězdách. „Nevím, zdali termín stihneme. Vzhledem k okolnostem si myslím, že se nám to podaří až v polovině září,“ uvažoval Balák. Největší škody ale voda napáchala právě na kvalitě samotných obilnin. „Finanční, ale i potravinářské ztráty jsou už teď. Část sklizně se, bohužel, použije jen na krmení,“ uzavřel agronom.

10.8.2011
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Uhynulá ryba. Ilustrační foto.

V Příkosicích uhynuli jeseteři

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Cheznovice načepovaly Radnicím desítku

Rokycansko – Kanonýři měli v devátém kole fotbalového okresního přeboru nabito! V pěti zápasech nastříleli 34 branek, což průměr téměř sedm gólů na jedno utkání!

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Rokycansko - Ve středu 18. října najdete v Rokycanském deníku prvňáky z 1. B ze ZŠ ul. Míru, Rokycany. Nezapomeňte si koupit noviny.

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Dobřív – Areál u vodního hamru v Dobřívě byl v sobotu zadaný pro dětské hasiče. Uskutečnilo se zde okresní kolo soutěže Plamen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení