V Osecké zemědělské, kde už je mají dokonce sklizené, ředitel František Kraft uvedl, že seče museli zvládat „mezi kapkami deště“. Podle něj jsou ale zatím výnosy vyšší než loni, zhruba o třicet procent. Nyní Osečtí čekají, až dozrají řepky, aby mohli ve sklizni pokračovat. V pondělí zahájila žně i Zbirožská zemědělská, a. s., kde jsou pole výše položená. Předseda Václav Tomec řekl, že navzdory mokřejšímu červenci se do polí vjet dá. „Obilovin máme asi 1750 hektarů a ječmeny prozatím docela dobře uzrávají,“ sdělil.

Příkosičtí se sklizní ozimých ječmenů už pokročili. Asi ze 45 hektarů je potřeba dostat je ještě pod střechu, z 85 procent už ale mají sklizeno. Potom přijdou na řadu řepky, jarní ječmen, triticale, pšenice. „Výnosy je ještě brzo posuzovat,“ mínil šéf Příkosické zemědělské, a. s., Ladislav Vágner. „Kroupy poškodily řepku a pšenici, to musíme vyřešit s pojišťovnou, jinak jsme nezaznamenali žádný významný propad. Problémem je, že proti loňsku bude horší kvalita pícnin. Hodně do toho pršelo,“ hodnotil.

Pícniny jsou přitom pro společnost značně důležité, specializuje se i na živočišnou výrobu. O budoucnosti tuzemské výroby mléka si Vágner velké iluze nedělá. „V ekonomicky nejslabších zemích Evropské unie a ve státech, kde zemědělci jako u nás nemají politickou podporu, se výroba mléka bude vyvíjet problematicky,“ předvídá.

Míní, že za současnou situaci mohou i sami zemědělci vynucenými vysokými cenami za mléko v roce 2007 a pak nekonstruktivní politika EU. „Americe se tak podařilo ve značné míře vytlačit Unii z celosvětového trhu, zejména co se týká trvanlivějších výrobků.“ Ač podle vedení Příkosická zemědělská šetří, kde může, na mléce proti loňsku tratí v tržbách dva miliony měsíčně.

Minulou středu do ozimých ječmenů vyjeli Kladrubští. „Zhruba polovinu plochy máme sklizenou a přibližně stejný díl, tak 290 hektarů, ještě kombajny musí pokosit. Potom se dáme do řepky,“ uvedl hlavní agronom Václav Spurný. Podle něj je zrno proti loňsku dokonce o něco lepší. „Výkupní ceny nás však nepotěšily. Čekali jsme víc. Zatím je to asi 200 korun na metrák.“