“Když se mnou ještě v Kazachstánu hovořil Pavel Dymeš z českého ministerstva vnitra, ptala jsem se, jak to bude s našimi důchody. Řekl, ať nemáme starost,“ tvrdí paní Zinajda. Teď jí ale hrozí, že zůstane bez koruny.

„Děti obou žen začaly vydělávat. Protože rodiny jsou posuzovány společně, jejich matky nebudou mít žádný vlastní příjem,“ konstatovala vedoucí sociálního a zdravotního odboru rokycanské radnice Blanka Kohoutová s tím, že podle našich zákonů není cesta, jak situaci obou krajanek vylepšit.

„Metodika pro OSSZ byla připravena až v lednu. Ženy si tedy podaly žádost. Její vyřízení může ale trvat i déle než rok,“ dodala Kohoutová s tím, že nároky obou krajanek bude třeba ověřit přes české ministerstvo zahraničí přímo v Kazachstánu.

Loni šedesátiletá paní Zinajda přitom vychovala čtyři děti, a tak by měla mít nárok na penzi i podle českých zákonů. Stejně jako sedmdesátiletá paní Marie, která má dokonce šest potomků. Česká vláda navrch už v listopadu roku 2006 schválila na náhrady důchodů přesídlených krajanů z Kazachstánu dva miliony korun ročně.

Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánky Filipové by si Zinajda Makarová i Marie Žerebová mohly požádat o zálohu na důchod.
„Pořád ale nemají z Kazachstánu potvrzený nárok na penzi. Na tom vždycky všechno ztroskotá. Kdyby měly zálohy vracet, to by byla pro ně teprve katastrofa,“ myslí si rokycanská místostarostka Marie Hlávková.

„Vše záleží na tom, kdy přijdou doklady z Kazachstánu. Teprve na jejich základě může ČSSZ o důchodu či jeho náhradě rozhodnout,“ konstatovala Filipová.

Ministerstvo vnitra se zatím k příslibu penzí nevyjádřilo.