Příprava nebyla jednoduchá. V panujících vedrech se betonový základ ohřál až na 25 stupňů. Zaměstnanci areálu proto 5. srpna spustili kompresory, které v nepřetržitém chodu ochladily plochu až na minus šest stupňů. Sedm až osm vrstev ledu se musí dokončit do neděle 11. srpna.
"Předloni jsme zaplatili za tuto činnost 150 tisíc korun bez DPH, loni to bylo 490 tisíc korun. A letos počítáme s obdobnou částkou,“ vysvětluje vedoucí zimního stadionu Petr Šindelář. Během prázdnin byla dokončena výměna potrubí výtlaku kompresorů a také výměna akumulační nádrže o objemu 8000 litrů. Původní sloužila od roku 1974. Před sezonou se opravují nátěry, desky mantinelů a aktuální náklady se pohybují těsně pod milionem.
Na zimním stadionu je používán jednostupňový chladící systém s přímým vypařováním čpavku jako chladícího elementu. „Měli jsme už připravenou očištěnou betonovou plochu, která je natřena bílou barvou s nakreslenými čárami a kruhy. Pátého srpna jsme za pomoci kompresorů chladili a až kolem šesti stupňů pod nulou došlo k prvnímu nástřiku vody. Postupně se na plochu stříkaly další vrstvy vody až do tloušťky 4 až 5 centimetrů, tedy přibližně sedm až osm vrstev ledu. Na jeho výrobu jsme použili 90 kubíků pitné vody, a to především z hygienických důvodů. Při každé úpravě ledové plochy je spotřebován další kubík vody,“ dodává Šindelář s tím, že pro provoz zimního stadionu je potřeba 2,5 tuny čpavku.
Kromě hokeje a krasobruslení počítají představitelé Rokycan s bruslením pro veřejnost. Cena zůstane na padesátikoruně za 90 minut, doprovod uhradí 20 korun.
Jubileum od otevření zimního stadion oslaví Rokycanští v listopadu.