Pro začátek smutného příběhu se musíme vrátit do druhého pololetí loňského roku. Drahé energie drtily nejen domácnosti, firmy, ale také sportovní areály. Některé se ocitly v existenčním ohrožení. Učebnicovým příkladem jsou právě ledové plochy. Někde dokonce zvažovali, zda se vůbec do nejisté sezony pustit. Třeba i za cenu omezeného vytápění, redukce tréninků, zmrazení platů trenérů atd. „Nový ročník hokejových i krasobruslařských soutěží jsme zahájili, ale o moc moudřejší nejsme ani teď,“ přiznal šéf Sportovních zařízení města Rokycany Jaroslav Moravec. Počká prý s kolegy na dubnové účtování a pak uvidí. Návštěvníci buď akceptují nový scénář nebo se začátek další sezony posune možná až do září.

Přitom se v létě Rokycany pravidelně stávaly dějištěm soustředění mládežnických reprezentačních výběrů. Letos by tomu tak být nemuselo. "Nicméně v rozpočtu Rokycan jsou vyčleněné prostředky na opravy technologie chlazení, výměnu izolací a regulaci ventilů. To jsou operace, které zkrátka realizovat musíme," ujišťuje mluvčí městského úřadu Adriana Jarošová, že i při případném omezení provozu bude po technické stránce na stadionu vše v pořádku.

Klatovský zimní stadion zavírá v neděli 26. března. "Ctíme dobré mravy, takže rozpisy všech krajských i okresních přeborů mužů a mládeže nebo hobby soutěží dodržíme," zdůraznil šéf komplexu Pavel Kaňák. Rovněž v podhůří Šumavy budou teď čekat na bilanci spotřeby plynu a elektrické energie během zimních měsíců. "S ohledem na zastropování cen alespoň víme, od čeho se odrazit a jaké ceny zákazníkům nabídnout. S tím, že hlavní slovo bude mít město v pozici majitele, ovšem takhle je to nastavené i v sousedních okresech," dodal Kaňák.

Masopustní průvod se v sobotu vydal i Újezdem u Svatého Kříže.
OBRAZEM: Klíče od starostky si ve 'Svaťáku' převzal Leden

Optimismem nehýří ani v Domažlicích. „Kromě razantního zdražení elektrické energie a plynu se na tom podílí nutné stavební úpravy v přece jen stárnoucím areálu. Což se týká především zatékání do jednotlivých budov,“ dodala radní chodské metropole Lenka Bauerová. Další informace zjišťovala od místostarosty Pavla Faschingbauera, který má v gesci Správu sportovních zařízení. Právě sem provoz zimního stadionu spadá. „V letošním roce musela Správa sportovních zařízení města Domažlice přistoupit ke zdražení vstupného na volné bruslení i k novým cenám za pronájem ledu. Zatím nedošlo, ve srovnání s minulým rokem k poklesu zájmu o pronájem ledové plochy ani k poklesu návštěvnosti volného bruslení. Změnou bude termín ukončení provozu zimního stadionu, kdy bude letos ukončen už v březnu. Zvýšené ceny nepokryjí celé navýšení nákladů na energie, proto město počítá s podporou chodu zimního stadionu ve svém rozpočtu,“ uvedla radní.

Situace není růžová ani v Tachově. „Připouštíme, že skončíme na sklonku března a zahájíme začátkem srpna,“ má jasno starosta Petr Vrána. S tím, že hokejové soutěže (včetně těch regionálních) musí být do konce příštího měsíce dokončené.